Petrol
83.47
-1.65%
Euro
17.6401
-0.28%
Dolar
18.47
0.12%
Altın
964.78
-0.12%
Borsa
3266
0.00%
Bitcoin
349.149
-5.72%
20ºC
İstanbul
Hafif yağmur 20 C

  Bakan Kılıç: Dumansız hava sahası genişleyecek

  Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, spor alanlarında tütün ve mamullerinin tüketilmesi yasağının genişletilmesi için çalışma başlatacaklarını söyledi.
  • 24.10.2014 - 12:58
  Bakan Kılıç: Dumansız hava sahası genişleyecek

  Bakan Kılıç: Dumansız hava sahası genişleyecek #1

  Kılıç, yaptığı açıklamada, son dönemde yeni bir uygulamayla cami avlularında sigara içilmesinin yasaklandığını hatırlattı.

  ''HUKUKÇULARIMIZI ÇALIŞTIRACAĞIZ''

  Bu kapsamda spor tesisleriyle ilgili çalışma başlattıklarını anlatan Kılıç, "Spor tesislerimizin içinde sigara kullanımı zaten yasak ancak tesiste olmasa bile sınırlar içinde sigara kullanımlarını görüyoruz. Şimdi bu yasağın biraz daha genişletilmesi konusunda hukukçularımızı çalıştıracağız. Belki mevzuatımızda genişletmeyle ilgili bir durum söz konusuysa bu, değişikliğe gitmeden yapabileceğimiz bir şeydir" dedi.

  Kılıç, spor alanları ve çevresinde sigara yasağıyla ilgili dünyada pek çok örnek bulunduğunu aktardı. Sportif eğitim ve spor kurumlarının yanında sigara içilmesini bertaraf edeceklerini vurgulayan Kılıç, özellikle futbol maçlarında, tribünlerde yasağa uyulmadığı yönünde şikayetler aldıklarını bildirdi.

  ''GEREKEN NEYSE YAPACAĞIZ''

  Yasakla ilgili hangi kuruluşların yetkili olduğunun bilindiğini ifade eden Kılıç, şöyle konuştu:"Bu noktada yapabileceğimiz şey, yetkilerin kullanılmasının hatırlatılması. Aslında stadyuma giden vatandaşlarımızın zaten bunu kendiliğinden yapması gereken bir şey diye düşünüyorum. Spor müsabakasına geliyorsunuz. Sigaranın bununla pek bağdaşır tarafı yok açıkçası. Dolayısıyla zaten birçok Avrupa ülkesinde yasak. ABD'de başka yasaklar da var. Yasak olan açık alanlar var. Mesela üniversite kampuslarında yasak. İçecek olan kişi, kampusun dışına çıkıyor ama stadyumlardaki bu sigara yasağının uygulanması noktasındaki konuyu da masaya yatıracağız. Gereken neyse yapacağız."


  Görüş Bildir