Petrol
99.39
0.16%
Euro
18.5302
-0.01%
Dolar
17.9526
0.08%
Altın
1.031
-0.12%
Borsa
2868
1.37%
Bitcoin
433.121
0.84%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Bakanlık 'kurban rehberi' yayınladı

  Tarım Bakanlığı, hâlâ kurban almamış vatandaşlara sağlıklı kurbanı tarif etti.
  • AA
  • 30.08.2017 - 09:48
  Bakanlık 'kurban rehberi' yayınladı

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kurban almayanlar için “Kurban Rehberi” yayımladı.

  KAÇ YAŞINDA OLMALI

  Rehberde, kurban olabilmesi için sığır ve mandaların 2 yaşını, devenin 5 yaşını, keçi ve koyunların bir yaşını bitirmiş olması gerektiği belirtildi. Manda ve sığırların 2 yaşını tamamlayıp tamamlamadığını ve 3 yaşına girdiğini anlamak için iki ön kesici süt dişlerinin yerini kalıcı dişlerin alması gerektiği vurgulandı.

  Bakanlık kurban rehberi yayınladı #1

  OMUZLAR GENİŞ, VÜCUT ÇIKINTILARI BELİRSİZ

  Sığırda butların yuvarlak olması gerektiği vurgulanan rehberde, “Sağlıklı sığırda omuzlar geniş, vücut çıkıntıları belirsiz, deri yumuşak ve elastiki, bakışları canlı, kıllar ince ve parlaktır. Ayrıca, göz, burun, ağız, meme ve arkasında anormal akıntılar, bacak ve ayaklarında topallık, deri ve memelerinde hastalık belirtisi, şişkinlik, renk değişimi ve yara bulunmaz” denildi.

  Bakanlık kurban rehberi yayınladı #2

  KÖR, BOYNUZLARI KIRIK, KULAKLARI KESİK

  Kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün hayvanların kurban olarak seçilmemesi gerektiğini kaydeden bakanlık; kör, boynuzları kırık, kulaklarının ve memelerinin yarısı kesik hayvanların kurban olarak tercih edilmemesi gerektiğini ifade etti. Rehberde, kurbanlık olarak satın alınacak küçükbaş ve büyükbaş hayvanların bakanlık tarafından kurulan bilgisayar destekli veri tabanlarında kayıtlı olduğunu gösteren kulak küpelerinin bulunması gerektiği vurgulandı. Büyükbaş hayvanlar için pasaport, küçükbaş hayvanlar için nakil belgesinin olup olmadığının da kontrol edilmesi önerildi.

  Bakanlık kurban rehberi yayınladı #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir