Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.370
0.46%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Bolu'da maske cezası iptaline valilik tepki gösterdi

  Bolu Valisi Ahmet Ümit, maske takmadığı için ceza kesilen vatandaşın itirazı üzerine mahkeme kararıyla cezanın iptal edilmesinin, hukuka aykırı olduğunu söyledi.
  • İHA
  • 15.07.2020 - 16:50
  Bolu'da maske cezası iptaline valilik tepki gösterdi

  Bolu'nun en işlek caddelerinden biri olan İzzet Baysal Caddesi'nde bir kadın, maske takmadığı gerekçesi ile ceza yedi.

  20 Mayıs tarihinde köpeğiyle birlikte İzzet Baysal Caddesi'nde dolaşan Elif Nihan İ., bekçiler tarafından durduruldu.

  BEKÇİLER CEZA YAZMAK İSTEDİ

  Maskesiz dolaştığı için bekçilerin ceza yazmak istediği kadın, köpeğini veterinere götürmek üzere sokağa çıktığını söyleyerek savunma yaptı.

  POLİS ÇAĞRILDI

  Bekçilerle tartışma sırasında cep telefonu kamerasıyla olay anını kayda alan Elif Nihan İ., kimliğini bekçilere göstermeyince olay yerine polis ekipleri çağrıldı.

  GÖRÜNTÜLER SOSYAL MEDYADA PAYLAŞILDI

  Bölgeye gelen polis ekipleri, sokakta maskesiz dolaşan Elif Nihan İ.’ye 392 lira idari para cezası uyguladı. Elif Nihan İ. ise, cep telefonu ile kayda aldığı tüm anları sosyal medya hesabından paylaştı.

  CEZAYA İTİRAZ ETTİ

  Elif Nihan İ., olaydan 1 gün sonra maske takmadığı gerekçesiyle kendisine uygulanan 392 lira para cezasını erken ödediği için yasal indirimle 294 lira olarak ödedi. Elif Nihan İ., daha sonra maske cezasının iptali için Bolu Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

  MAHKEME PARA CEZASINI KALDIRDI

  Mahkeme, “Hem sosyal devlet olma ilkesi, hem de getirilen zorunluluğun mali külfet getirmesi gereği, devletin kişi başına her gün 3 tane maske sağlama zorunluluğu olduğu, yasaya uymayan idari para cezasının kaldırılmasına karar verilmiştir” diyerek cezanın iptali yönünde karar verdi.

  VALİLİK KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

  Mahkemenin verdiği karara itiraz etmek için hazırlıklarını yaptıklarını belirten Bolu Valisi Ahmet Ümit, “O verilmiş karar tamamen hukuka aykırıdır. Çünkü dayandığı madde, Umumi Hıfzssıhha kanununun 72’inci maddesine dayandırılıyor. Umumi Hıfzıssıhha kanununun 72’inci maddesinin 7 tane bendi var. O karar 1’inci bende dayandırılmış. Bir de 7’inci bendi var. Bu yaştan sona 7’inci bendi de öğrenecek halimiz yok diyemeyiz. Birinci bendi de 7’inci bendi de göz önünde bulundurmak zorundayız. Ayrıca, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu başta olmak üzere, anayasamız başta olmak üzere muhtelif kanunlarda kamu düzeni, kamu sağlığı, kamu güvenliği diye bir takım kavramlar konulmuş. Bunun için yetkili mercilere karar alma yetkileri verilmiş. Bu çerçeve valiliğimiz tarafından bu kararlar alınmıştır. Hatta bu kadar teferruata gerek yok. İl İdaresi Kanunu’nun bir tane maddesi, ekonomik, sağlık, sosyal, güvenlik vb. yönlerde her türlü tedbiri alır diyor. Bu yetmez mi? Bunların içerisinde maske kuralı koyma olayı olmaz mı? Bahsetmiş olduğum 72’inci maddenin 1’inci bendinde bir kişinin sari hastalığa yakalanmasından bahsediyor. Peki 1 kişi mi bulaşıcı hastalığa yakalandı? Hayır. Kaç kişinin yakalanacağı konusunda bir garantimiz yok. O zaman 7’inci fıkrası devreye giriyor. Mahalden bahsediyor. Bulaşıcı hastalık çıkan bir mahalde gerekli tedbirler alınır diyor.” dedi.

  "MAHKEME YANLIŞ KARAR VERMİŞ OLABİLİR"

  Mahkemelerin kararlarına saygılı olduklarını ancak yanlış karar verebileceklerini söyleyen Ümit, “Konuyla ilgili olarak gerekli hazırlıkları yaptık. İtiraz ediyoruz. Bozulacağına inanıyoruz. Mahkemelere saygımız sonsuz. Türkiye Cumhuriyeti yasama, yürütme ve yargı erklerinden oluşan bir devlet. Dolayısıyla yargının kararları tabi ki hepimizi bağlar ama onlar da hepimiz gibi doğru yada yanlış karar verebilirler. Ben inanıyorum ki o karar tamamen yanlıştır. Neticede düzelecektir” ifadelerini kullandı.

  Bolu da maske cezası iptaline valilik tepki gösterdi #1

  Bolu da maske cezası iptaline valilik tepki gösterdi #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir