Petrol
83.21
-0.60%
Euro
19.269
0.06%
Dolar
18.6285
0.01%
Altın
1.043
0.07%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
308.883
-2.07%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Bursa'da 18 aylık SMA hastası Gökalp yardım bekliyor

  Gen tedavisi için sadece 6 ayları kaldığını belirten aile, tedavi için yardım kampanyası başlattı.
  • İHA
  • 23.04.2020 - 11:14
  Bursa'da 18 aylık SMA hastası Gökalp yardım bekliyor

  Bursa'nın Yıldırım ilçesinde Sefa ve Yelda Küçük çiftinin 18 aylık bebekleri Gökalp, Türkiye'de "gevşek bebek" sendromu olarak bilinen "spinal musküler atrofi (SMA) tip 2" hastası olarak dünyaya geldi.

  İlk doğduğunda herhangi bir şikayeti olmayan Gökalp bebekte, 6 aylıkken bir sorun olduğu fark edildi.

  AİLE, GÖKALP İÇİN YARDIM BEKLİYOR

  Hastaneye götürülen Gökalp bebeğin hastalık teşhisi 11'inci ayda konulabilirken, tedavide kullanılan ilk iğne devlet tarafından karşılanarak yapıldı.

  Bu hastalığın tedavisinin sadece Amerika'da olduğu ve 2 yaş altındaki çocuklara yapıldığını belirten aile, Gökalp'in 6 ay içerisinde tedavi olması gerektiği için devletten ve hayırseverlerden yardım bekliyor.

  Bursa'da 18 aylık SMA hastası Gökalp yardım bekliyor ViDEO

  GÖKALP BEBEK İÇİN ANLAMLI KLİP

  SMA Tip-2 hastası olan ve belden aşağısı tutmayan Gökalp bebek için anlamlı bir 23 Nisan klibi hazırlandı.

  "Gökalp'in kahramanı sen ol" diyerek afiş yaptıran çocuklar, Gökalp bebeğin sesini duyurabilmek için çocuk bayramı olan 23 Nisan'da klip hazırladı.

  Bursa da 18 aylık SMA hastası Gökalp yardım bekliyor #1

  "KAS KAYBI OLMAMASI İÇİN FİZİK TEDAVİ UYGULUYORUZ"

  Baba Sefa Küçük, "Gökalp'in SMA Tip-2 hastası olduğunu, 6'ncı ayında fark ettik. Bunun ardından geçen sürede SMA teşhisinin koyulması 11'inci ayı buldu. Devletin karşılamış olduğu ilaçla ilk dozumuzu 12'nci ayda alabildik. Bu ilaç, SMA 2 geninin kısmen protein üreterek vücuttaki kas yoğunluğunun geri gitmemesini sağlıyor. Gökalp şu anda 18 aylık. Gökalp'de kas kaybı olmaması için her gün günde 3 kere fizik tedavi uyguluyoruz. Şu anda devam eden koronavirüs sürecinde bu tedaviye evde devam ediyoruz. Onun haricinde haftanın 5 günü fizik tedaviye devam ediyoruz." dedi.

  Bursa da 18 aylık SMA hastası Gökalp yardım bekliyor #2

  "2 YAŞINI GEÇERSE BİR DAHA YÜRÜYEMEZ"

  Hastalığın tedavisinin sadece Amerika'da olduğunu ve 2 yaş altı çocuklara uygulandığı için fazla bir zamanları kalmadığını belirten acılı baba, "Şu anda Amerika'da devam eden bir gen tedavisi var. Bu gen tedavisi sadece Amerika'da yapılıyor, bunun ilacı da sadece Amerika'da bulunuyor. Bu gen tedavisi bir tek 2 yaş altı bebeklere uygulanabiliyor. Gökalp şu anda 18 aylık. En fazla 6 ay zamanımız var. 2 yaşını geçerse bir daha yürüyemez." dedi.

  Bursa da 18 aylık SMA hastası Gökalp yardım bekliyor #3

  "OĞLUMUN YÜRÜYEBİLMESİ İÇİN TEDAVİYE İHTİYACI VAR"

  Gökalp'in yürüyebilmesi için bu tedaviye ihtiyacı olduğunu söyleyen Küçük, "SMA hastalığı, çocukta emekleyememe, ayakların üzerinde duramayıp yürüyememesi gibi kayıplara sebep oluyor. Çocuğumuzun yürüyebilmesi için bu gen tedavisine ihtiyacımız var. Bu tedavi dünyanın en pahalı tedavisiymiş. Almış olduğumuz fiyat teklifleri 2.4 milyon dolar civarında. Devletten almış olduğumuz sağlık raporlarımız, genetik raporlarımız mevcut. Oğlumun kendi ayaklarının üzerinde yürüyebilmesi için bu tedaviye ihtiyacımız var, hayırseverlerin desteklerinizi bekliyoruz." dedi.

  Bursa da 18 aylık SMA hastası Gökalp yardım bekliyor #4


  Görüş Bildir