Petrol
87.99
0.25%
Euro
18.076
0.31%
Dolar
18.5064
-0.06%
Altın
987.65
0.01%
Borsa
3198
-2.07%
Bitcoin
364.700
2.65%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Büyükçekmece göl havzasında kimyasal atık paniği

  İstanbul Büyükçekmece'de göl havzası kenarına kimliği belirsiz kişilerce dökülen kimyasal maddenin 'Demir (II) Sülfat Heptahitrat' olduğu ortaya çıktı.
  • DHA
  • 22.04.2018 - 12:34
  Büyükçekmece göl havzasında kimyasal atık paniği

  Eskice Köyü yolu üzerinde Büyükçekmece Göl Havzasının bulunduğu boş alana gece geç saatlerde bir kamyonun kimyasal atık döktüğü ihbarını alan Büyükçekmece Belediyesi ekipleri hemen olay yerine intikal etti.

  Olay yerine gelen ekipler çevrede yaptıkları incelemede yol kenarına bırakılan koyu mavi renkte kimyasal atıkla karşılaştı.

  Büyükçekmece göl havzasında kimyasal atık paniği #1

  AYRINTIYLA İNCELENDİ

  Şerit çekerek olay yerine çembere alan zabıta ekipleri, durumu AFAD ve Çevre Koruma Müdürlüğü ekiplerine bildirdi. Kısa sürede olay yerine gelen ekipler, koruyucu kıyafetlerini giyerek atık ve çevresinde geniş çaplı bir inceleme yaptı.

  Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün de sabah saatlerine kadar incelemelerin sürdüğü olay yerine gelerek yetkililerden bilgi aldı.

  Büyükçekmece Gölü havzasına sanayi atığı döküldü VİDEO


  Büyükçekmece göl havzasında kimyasal atık paniği #2

  KİMYASAL TARIM VE TEKSTİL BOYAMADA KULLANILAN BİR MADDE ÇIKTI

  Yapılan ilk incelemelerde kimyasal atığın 'Demir (II) Sülfat Heptahitrat' adlı endüstriyel kimyasal tarım ve tekstil boyamada kullanılan bir madde olduğu öğrenildi.

  “BU SUYU 17 MİLYON İNSAN İÇİYOR"

  Büyükçekmece Göl Havzasının büyük bir tehlike altında olduğunu bir kez daha gördüklerini söyleyen Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, "Bir kamyon geliyor. İçerisinde birkaç kimyevi madde bulunan... Bunu döküyorlar. Burası gölün 300 metre yanında buluyor. Artık isyan ediyoruz sesimiz kısıldı. Çünkü bu suyu 17 milyon insan içiyor. Göl havzası bakir, boş diye gelip buraya zehir dökmek, arsenik dökmek... Bir ay önce de gölün öbür yakasına da Kamiloba yakasına dökülen arsenik zehirini gördünüz 3 saniyede 10 tane koyun, onlarca tavuk telef oldu. Bundan 10 gün önce de bunun 1,5 km ilerisinde de zehirli variller toprağa gömülmüş, çıkarttık. Şu an ilgili kurumlar incelemesini yapıyor. Daha onların tahlil sonuçlarını almadan gece gördüğünüz manzara ile karşılaştık.“ diye konuştu.

  Büyükçekmece göl havzasında kimyasal atık paniği #3

  SORUŞTURMA SÜRÜYOR

  Ekiplerin yaptığı incelemenin ardından dökülen kimyasal atığın yarın öğlen saatlerinde İSTAÇ ekipleri tarafından kaldırılacağı öğrenildi. Büyükçekmece Göl Havzası çevresinde bu ay içerisinde de yine benzer kimyasal atık bırakma vakaları yaşanmıştı. Polis, olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı.


  Görüş Bildir