Çayan Birden'in cenazesi Adli Tıp'a getirildi

Çayan Birden'in cenazesi Adli Tıp'a getirildi

Ergenekon davası tutuklu sanığı CHP Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın akrabası olan Çayan Birden'in (31) cenazesi, kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için saat 21.00 sıralarında Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'na getirildi.

DAYISI İSYAN ETTİ

Çayan Birden'in cenazesini yarın alacaklarını söyleyen dayısı Metin Haberal, "Biber gazıyla 31 yaşındaki bir delikanlımızı öldürdüler. Resmen katil polis yani... Katil devlet diyeyim artık. Canımızı yaktılar. Ondan sonra gelmişler, karşımızda duruyorlar. Siz olsanız ne yaparsınız, böyle bir devlet var mı? Merak ediyorum. Bir bakan çıkıp zararsız gaz açıklaması yapıyor. Bu gazı vatandaşın üzerinde test yapıyorlar. Acaba bu gaz zararlı mı, değil mi? Görsünler zararlı mı, değil mi? Japonya'da böyle bir olay olmuş olsa; intihar ederdi o kamu görevlisi. Bizim bakanımız yerinde oturuyor. Bırak istifa etmesini, belki daha hoşuna gitti. Belki farklı kişilerde deneyecekler bu gazı. Acımız çok büyüktür" dedi.

Çayan Birden'in diğer dayısı Soner Haberal ise, "Genç delikanlıyı resmen silahla vurur gibi öldürdüler. İşi olmayan bir kavgada çocuğa gaz sıktılar. Tüm uyarılara rağmen kavgayı ayıran bir çocuğu, 'sıkmayan hastayım' dediği halde biber gazını sıkarak 15-20 dakika yerde bıraktılar. Ambulansı çağırmadan olay yeri incelemeyi çağırdılar. Resmen katil gibi öldürdüler" şeklinde konuştu.

Birden'in yakınları cenazeyi yarın Adli Tıp Kurumundan teslim alacaklarını söyledi.