Euro
9.4762
0.31%
Dolar
7.813
0.53%
Altın
461.42
0.24%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
149.950
-0.94%
12ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 12 C

  Diyarbakır'da DEAŞ'ın para transfer ağına operasyon

  Al-Haram isimli döviz zinciri sistemi ile DEAŞ’lı teröristlere para aktardıkları belirlenen 22 kişi, gözaltına alındı.
  • DHA
  • 19.09.2019 - 19:05
  • Güncelleme : 19.09.2019 - 19:05
  Diyarbakır'da DEAŞ'ın para transfer ağına operasyon

  Diyarbakır polisi; önceki gün İstanbul, Kahramanmaraş, İzmir, Kayseri, Hatay, Adana, Sakarya ve Bursa’da düzenlediği operasyonlarda 37 adrese eş zamanlı baskın yaptı.

  Operasyonda 22 kişi gözaltına alınırken, şüphelilerin 'Al-Haram' isimli döviz zinciri sistemi ile DEAŞ’lı teröristlere para aktardıkları belirlendi.

  Evlerde yapılan aramalarda ele geçen 450 bin TL, 250 bin dolar, 19 bin euro, bir miktar altın ile para sayma makinalarına el konuldu.

  'AL HARAM' SİSTEMİ

  Al Haram para transfer sisteminin yer aldığı bilgisayar programını kullanan finansörler, ağırlığı Suriye’de bulunun DEAŞ’lı teröristlere kısa sürede para gönderebiliyor. Program sayesinde elde edilen günlük şifrelerle Türkiye ve Suriye’de bulunan ve örgütün paravan olarak kullandığı kuyumcu veya döviz bürolarına ulaşan örgüt mensupları, bu sayede istenilen miktarda para transferi yapabiliyor.

  Diyarbakır da DEAŞ ın para transfer ağına operasyon #1

  Otomatik olarak günlük yenilenen şifrelere 'Al-Haram' sistemi sayesinde ulaşan terör örgütünün finansörleri, Suriye’deki paravan şirket sorumlusuna önce şifreyi, ardından geçilen paranın miktarını belirterek transferi gerçekleştiriyor.

  PARAVAN ŞİRKETLERE KOMİSYON

  Teröristler, 'yıl sonu hesap kapama' adı altında kuryeler aracılığıyla sınırdan kaçak yollarla para taşıyor. Her iki ülkede bulunan paravan şirketler, bu kuryeler aracılığıyla yılda bir kez yaptıkları kaçak para transferi ile sistemi otomatik olarak çalışır hale getiriyor.

  Diyarbakır da DEAŞ ın para transfer ağına operasyon #2

  Terör örgütü DEAŞ’a para transferi yapan paravan şirketlerin, bu işlemlerden komisyon aldığı tespit edildi. Terör örgütünün, başka ülkeler üzerinden aynı yolla Avrupa’da bulunan militanlarına da para transferi yaptığı ve kara para akladığı belirlendi.

  ABD'DEN YAPTIRIM

  DEAŞ’lı teröristlere ulaştırılan paraların, 'bağış' adı altında toplandığı veya ailelerin gönüllü olarak yakınlarına gönderdiği paralardan oluştuğu öğrenildi.

  Diyarbakır da DEAŞ ın para transfer ağına operasyon #3

  44 ülkede kullanıldığı öne sürülen 'Al-Haram' döviz zinciri hakkında ABD Hazine Bakanlığı tarafından, yaptırım kararı alındı. MASAK uzmanları da bu para transferlerini mercek altına aldı.

  Diyarbakır da DEAŞ ın para transfer ağına operasyon #4

  Diyarbakır da DEAŞ ın para transfer ağına operasyon #5

  Diyarbakır da DEAŞ ın para transfer ağına operasyon #6
  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir