Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
322.870
0.54%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Doğa Koleji hakkında Bakanlık'tan açıklama

  Milli Eğitim Bakanlığı, özel öğretim kurumlarına ilişkin basına ve kamuoyuna yansıyan gelişmeler hakkında, gerekli incelemelerin yapılacağını bildirdi.
  • Haber Merkezi
  • 07.12.2019 - 16:34
  • Güncelleme : 07.12.2019 - 16:34
  Doğa Koleji hakkında Bakanlık'tan açıklama

  Türkiye’de devlet okullarından sonra en büyük okul ağına sahip olan Doğa Koleji’nde çalışanların bir kısmı, 3 aydır maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle boykota gitmişti.

  Öğretmenlerin maaşlarının ödenmemesi şeklinde medyada yer alan haberlere ilişkin, Milli Eğitim Bakanlığı açıklama yapma kararı aldı.

  ''SORUŞTURMA İŞLEMLERİ BAŞLATILMIŞTIR''

  Bakanlık'yan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: ''Doğa Koleji ile ilgili kamuoyuna yansıyan tüm gelişmeler Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Söz konusu özel öğretim kurumunun bazı kampüslerinde, ‘maaş ödemelerinin yapılmadığı’ gerekçesiyle öğretmenlerin derslere girmemesi ile ilgili 4 Aralık 2019 tarihi itibariyle Bakanlığı'mıza ulaşan başvurular hakkında gerekli inceleme/soruşturma işlemleri hemen başlatılmıştır.''

  51 İLDE 411 ÖZEL OKUL

  Eğitim öğretim sürecinin aksamaması için gerekli önlemler alındığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: ''Doğa Koleji adında 51 ilde toplam 411 özel okul bulunmaktadır. Kamuoyuna yansıyan söz konusu sorunlar, kurucu işletmeye ait olan 15 ildeki 214 okulda yaşanmaktadır. 41 ildeki 197 okul ise imtiyaz hakkı kullanımı (franchising) yöntemiyle eğitim öğretim faaliyetlerini düzenli bir şekilde sürdürmektedir. Özel okullarda görev yapan bir personelin ücretinin tam ve zamanında ödenmemesi veya sigorta primlerinin yatırılmaması gibi hususlar hakkında işverene uygulanacak idari yaptırımlar ilgili kanunlarda açıkça düzenlendiği gibi görev yapan personelin karşılanmayan özlük haklarını dava yoluyla ilgili okulun kurucusundan talep etme hakları da bulunmaktadır. Bir özel öğretim kurumuna devam ederken kurumdan ayrılan öğrencilere, daha önce ödenen ücretlerinin ne şekilde iade edileceği hususu Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nin ilgili maddesinde düzenlenmiştir. Bakanlığımız, söz konusu özel öğretim kurumunda yaşanan finansal sorunun yol açtığı sıkıntıları ilgili kanun ve yönetmeliklerin verdiği imkan ve yetkiler dahilinde çözmek için gerekli her türlü tedbiri almaktadır. Eğitim öğretim sürecinin aksamaması için tüm olasılıklar göz önünde bulundurularak gerekli önlemler alınmıştır. Olası bir durumda öğrencilerimizin resmî veya özel okullara nakillerinin gerçekleştirilebilmesi için tüm planlamalar yapılmıştır.”


  Görüş Bildir