Euro
10.0585
0.74%
Dolar
8.3393
0.41%
Altın
479.8
0.69%
Borsa
1.345
1.1%
Bitcoin
411.000
-7.12%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C
  Edirne Valiliği'nde Selamün Aleyküm krizi

  Edirne Valiliği'nde Selamün Aleyküm krizi

  Afganistan Halk Meclisi Başkanı Abdul Rauf İbrahimi, Edirne ziyaretinde polisleri 'Selamün Aleyküm' diyerek selamladı.
  • 25.04.2013 - 18:26

  Edirne Valiliği nde Selamün Aleyküm krizi #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Afganistan Halk Meclisi Başkanı Abdul Rauf İbrahimi, Ankara'da ziyaretlerinin ardından bugün Edirne'ye geldi.

  SELAMÜN ALEYKÜM KRİZİ

  TBMM Başkanlığı tarafından kendisine tahsis edilen makam aracından valilik önünde indikten sonra İbrahimi, kırmızı halı üzerinden kendisini karşılayan polis mangasını "Selamün Aleyküm" diyerek selamlayınca, polis memurları cevap veremedi. Kısa bir süre olduğu yerde bekleyen İbrahimi, Edirne Valisi Hasan Duruer'in polislere "Sağol çekmiyor musunuz" diye sormasına rağmen ses çıkmayınca, valilik binasına girdi.

  VALİLİKTE SELAMÜN ALEYKÜM KRİZİ

  Edirne Valiliği nde Selamün Aleyküm krizi #2

  TERCÜMAN HEYECANDAN ÇEVİREMEDİ

  Ziyarette, Taliban tarafından Kunduz şehrinde yapılan intihar saldırısında babasının şehit düştüğünü, ağır yaralı olan kardeşinin ise ambulansla Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildiğini söyleyen İbrahimi, kardeşinin tedavisi için kendisine destek olan Türkiye'ye teşekkür etti. Tarih boyunca Türkiye ile Afgan halklarının çok sıkı dostluklar içerisinde olduğunu belirten İbrahimi'nin yanında gelen tercüman heyecanlanınca, konuşmaların büyük bir kısmını tercüme edemedi. Araya giren Edirne Valisi Hasan Duruer'in, Afgan halkının Cumhuriyet Savaşı döneminde kendilerine ait olan ziynet eşyaların Türkiye'ye göndererek Batılılara karşı verilen mücadeleye destek olduğunu söyledi.

  AFGANİSTAN'DAKİ MÜHENDİSLER SORULDU

  Gazetecilerin Afganistan'da Taliban tarafından kaçırılan 8 mühendisin durumununu sorması üzerine Abdul Rauf İbrahimi, "Biz de ne zaman serbest kalacaklarını bilmiyoruz. Mühendisler buradan oraya hizmet etmek için gitmişler, Taliban'ın ilk işi değil, daha önce de çok yaptılar. Geçen de bizim ailemizde de böyle bir bomba patlattı. Babamızı, kardeşimizi ve 10 kişiyi şehit ettiler. Emniyetle görüştük az vakitte Türk mühendisler meselesini halledeceğiz. Ne zaman bırakılacakları tam olarak belli değil, biz de tam bir şey söyleyemiyoruz" diye cevap verdi.

  "KABLOLAR REZALET"

  Edirne Valisi Hasan Duruer, Afganistan Halk Meclisi Başkanı Abdul Rauf İbrahimi ile birlikte geldiği Selimiye Camii'nde yangın alarm cihazı için gelişi güzel çekilmiş kırmızı renkli kabloları görünce sinirlendi. Özel Kalem Müdürü İbrahim Tarancı'ya kabloların kaldırılması talimatını veren Vali Duruer, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından aydınlatma ampullerinin yanından gelişi güzel çekilmiş olmasını 'rezalet' olarak yorumladı ve şunları söyledi;

  "DEFALARCA UYARDIK"

  "Burada kablolarla ilgili bir çalışma yapılıyor. Bundan sonra derece rahatsızız. Selimiye Camii, dünya kültür mirası listesinde olan bir yer. Dünyanın en önemli eserinin içerisindeyiz. Fakat çekilen kablolar kontrolsüzlüğün örneğidir. Buna bir çare bulunması lazım. Defalarca Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nü uyardık. Takip edilmesini söylememize rağmen aynen devam ediyorlar. Bu tam bir rezalettir. Yangın alarm kabloları böyle mi çekilir, rezalet" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir