Euro
10.1077
0.02%
Dolar
8.5526
0%
Altın
494.28
-0.01%
Borsa
1.349
0%
Bitcoin
314.201
-1.44%
22ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 22 C

  Elektrik hatlarının temizliği helikopterlerle yapılıyor

  Yüksek gerilim hatlarındaki izolatör temizliği için helikopter kullanılıyor.
  • AA
  • 19.08.2019 - 11:08
  Elektrik hatlarının temizliği helikopterlerle yapılıyor

  Yüksek gerilim hatlarında zamanla kirlilik ve çevre koşullarına bağlı iletim performansı azalan izolatörler (yalıtkan malzeme), helikopterden sıkılan saflaştırılmış suyla temizleniyor.

  Elektrik hatlarının temizliği helikopterlerle yapılıyor #1

  TÜRKİYE'DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

  Elektriğin kaynağından vatandaşa ulaşması için çalışan Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ), kaliteli iletim için teknolojiyi de kullanıyor. Dünyadaki uygulamaları da yakından takip eden kurum, yüksek gerilim hatlarındaki izolatörlerin temizliği için Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi.

  Geçen sürede toz, kum, kimyasal atıklar, tarımsal ilaçlar, deniz tuzu gibi nedenlerle kirlenen ve iletim sisteminin performansını azaltan izolatörlerin temizliği, helikopterden sıkılan saflaştırılmış suyla yapılıyor. Klasik yöntemin dışındaki bu çalışma, hem ekonomi hem de zaman anlamında tasarruf sağlıyor. Helikopterli temizlikte, elektrik kesintisi de uygulanmıyor.

  Elektrik hatlarının temizliği helikopterlerle yapılıyor #2

  44 BİN İZOLATÖR TEMİZLENECEK

  İzolatör temizleme çalışmalarında; helikoptere monteli su tankı, yüksek basınçlı pompa, yıkama teçhizatı ve saflığı artırılmış su kullanılıyor. Helikopterin kabini ve diğer iç bölümü ise yüksek gerilim hatları için özel olarak hazırlanıyor.

  Helikopter, yüksek gerilim hatlarına iyice yaklaştıktan sonra bir süre havada bekleme pozisyonuna geçiyor. Bir noktadaki temizlik işlemi ise yaklaşık 2 dakika sürüyor. Bu süre zarfında helikopterdeki görevli, basınçlı pompa ile yüksek gerilim hatlarındaki izolatörleri temizliyor. Çalışmalar kapsamında Türkiye genelinde 44 bin 551 izolatörün temizlenmesi hedefleniyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir