Petrol
113.79
-0.39%
Euro
16.34
0.64%
Dolar
15.62
0.51%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
479.470
-0.48%
12ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 12 C

  Balıkesir'in en genç sınıfının yaş ortalaması 45

  Edremit ilçesinde emekliler, üniversite sınavına girerek zeytincilik üzerine eğitim almaya başladı.
  • İHA
  • 25.10.2019 - 09:59
  Balıkesir'in en genç sınıfının yaş ortalaması 45

  Balıkesir’in Edremit ilçesinde, zeytin ve zeytincilik üzerine eğitim veren Edremit Meslek Yüksekokulu, Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü, özellikle sektöre emekli olduktan sonra girmek isteyenlerin ilgi odağı oldu.

  YAŞ ORTALAMASI 45

  "Okumanın yaşı yok" diyerek üniversite sınavına giren ve başarılı olan 31 öğrenci, kaydını yaptırdı. Öğrencilerin yaş ortalaması 45 olarak belirtildi.

  Balıkesir in en genç sınıfının yaş ortalaması 45 #1

  BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ'NİN EN GENÇ SINIFI

  19 erkek ve 12 kadının bulunduğu bölümde, her meslekte öğrenci bulmak mümkün. Bölüm sorumlusu Mücahit Kıvrak, “Bu sınıf Balıkesir Üniversitesi’nin en genç sınıfı. Bugüne kadar biz hep liselere hitap ediyorduk. Ancak son yıllarda sektörün geldiği noktada biz artık İstanbul’dan veya ülkenin değişik yerlerinden ikinci mesleklerini yapacak olan kişilere hitap ediyoruz. Burada zeytinciliği öğreniyorlar. İyi bir şekilde öğrendikten sonra sektöre üretici ve tüccar olarak kazanılıyorlar. Öğretmenimiz var. Değişik mesleklerden tiyatrocu var. Bankacı var. Hepsi kendi alanlarında yıllarca çalıştıktan sonra bizim tarım sektörüne geliyorlar. Onlar mesleki deneyim ve tecrübelerini bize aktarıyorlar. Bizdeki tecrübe ve bilgileri ile kendileri harmanladıklarında, çok daha büyük ve güzel işler yapıyorlar.” dedi.

  Balıkesir in en genç sınıfının yaş ortalaması 45 #2

  "DAHA BİLGİLİ OLMAK İÇİN"

  Öğrencilerden Emekli Kütüphaneci Emine Kahveci, “Ben Mücahit Hocam ile 2014 yılında tanıştım zeytinyağı tadım kurslarında. Zeytinciyim ama daha bilgili olmak için, zeytinli ile ilgili her şeyi öğrenmek için, bilgiyi kaynağından alabilmek için bu okulu istedim.” dedi.

  BİLİNÇLİ TARIM İÇİN

  Emekli olduktan sonra zeytincilik ile uğraşmak isteyen Emekli Diş Hekimi bölüm öğrencisi Şenay Çetin, “Bu okula geldim. Zeytin ile ilgili bir projem vardı. Çeşitli yerlerden yardım almak istedim ama bu çok bilinçsiz. Ülkemizde bilinçli tarım yapılmadığı düşünüyorum. Bu işi bilinçli olarak yapmak ve bilimsel olarak yapmak için araştırma yaptım. Bu okula ulaştım. O nedenle burayı tercih ettim." ifadelerini kullandı.

  Balıkesir in en genç sınıfının yaş ortalaması 45 #3

  İŞ OLANAKLARI DAHA FAZLA OLABİLİR

  18 yaşında sınıfın en genç öğrencisi Hatice Altu, “Ailemin bahçeleri var. Daha bilinçli tarım yapmak için ve iş olanaklarının daha fazla olduğuna inandığım için burayı tercih ettim.” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir