Petrol
103.25
-9.03%
Euro
17.4313
-0.60%
Dolar
16.9678
0.84%
Altın
964.79
-1.33%
Borsa
2371
0.00%
Bitcoin
347.758
4.06%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Fethiye’de yakılmış Caretta Caretta bulundu

  Muğla'nın Fethiye İlçesi'ndeki Kızılada'da kıyı temizliği yapan Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) gönüllüleri, yanmış "Caretta caretta" buldular
  • Ajanslar
  • 16.10.2016 - 11:49
  Fethiye’de yakılmış Caretta Caretta bulundu

  Fethiye’de yakılmış Caretta Caretta bulundu #1

  Muğla'nın Fethiye İlçesi'ndeki Kızılada'da kıyı temizliği yapan Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) gönüllüleri, yanmış "Caretta caretta" buldular. Üzerine yanıcı madde dökülerek, çakmakla yakılmış halde bulunan "Caretta" cinsi deniz kaplumbağanın canlı halde yakılıp yakılmadığı araştırılacak.

  Fethiye’de yakılmış Caretta Caretta bulundu #2

  KIYI TEMİZLİĞİNE GİTMİŞLERDİ

  Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) öncülüğünde, Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası'na katılan gönüllü öğrenciler ve bir grup otel çalışanı, tekneyle Fethiye Körfezi'ne 6 mil uzaklıktaki Kızılada'ya kıyı temizliği yapmak için gitti.

  Fethiye’de yakılmış Caretta Caretta bulundu #3

  NESLİ TÜKENMEKTE OLAN DENİZ KAPLUMBAĞASI YAKILARAK ÖLDÜRÜLDÜ

  Kızılada'nın kuzeyindeki koyda, temizlik çalışmasına başlayan gönüllüler üzeri çalılarla örtülmüş çöpleri kaldırınca şok bir manzarayla karşılaştı. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ölü bir deniz kaplumbağası bulan gönüllüler burada yapılan ilk incelemenin ardından kaplumbağanın üzerine yanıcı madde döküldükten sonra, mutfak çakmağıyla tutuşturularak yakıldığı tespit edildi.

  ÇAKMAĞI ÜZERİNE BIRAKTILAR

  Mutfak çakmağının ölü haldeki kaplumbağanın üzerinde bırakılması ise dikkat çekti.

  Fethiye’de yakılmış Caretta Caretta bulundu #4

  Temizlik çalışması için geldiği adada yakılmış haldeki kaplumbağayla karşılaşan TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi sorumlusu Ersin Özer, karşılaştıkları manzara sonrası büyük üzüntü duyduklarını dile getirdi. Kaplumbağanın detaylı fotoğraflarını çektiklerini ve konunun araştırılacağını belirten Özer, "Böyle bir manzarayla karşılaşmak istemezdik. Kaplumbağanın üzerine yanıcı madde dökülmüş, sonra mutfak çakmağıyla tutuşturulmuş. Bunlar nesli tükenmekte olan ve korunması gereken canlılar." diye konuştu.

  İncelemenin ardından kaplumbağanın cesedi, temizlik çalışmasına katılan gönüllüler tarafından kumsala gömüldü.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir