Euro
10.1412
0.82%
Dolar
8.6388
1.33%
Altın
486.7
1.29%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
406.178
0.85%
22ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 22 C

  Gündüzlü Yaşam Merkezleri yaygınlaştırılacak

  Engellilerin, gündüz bakım ve rehabilitasyon hizmeti aldıkları Gündüzlü Yaşam Merkezleri'nin, sayısı 2019'da artırılacak.
  • AA
  • 16.01.2019 - 12:58
  • Güncelleme : 16.01.2019 - 12:58
  Gündüzlü Yaşam Merkezleri yaygınlaştırılacak

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, engellilerin ve ailelerinin haklarını ön planda tutan, engellilerin kendine yeterli hale gelmesini sağlayan çalışmalar yürütülüyor.

  Bu kapsamda engellilerin gündüz bakım ve rehabilitasyon hizmeti aldıkları Gündüzlü Yaşam Merkezleri, engellisine evde bakan aileler için de hizmet veriyor. Gündüzlü bakım hizmetleri çerçevesinde, ailesi yanında bakılan engelli çocuklar, Bakanlığa ait servislerle sabah evlerinden alınarak, merkezlere götürülüyor.

  YENİ BİR HİZMET MODELİ ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gündüzlü hizmetler kapsamında yeni bir hizmet modeli üzerinde çalıştıklarını söyledi.

  Gündüzlü Yaşam Merkezleri yaygınlaştırılacak #1

  Selçuk, engellilere yönelik hizmet veren resmi ve özel tüm kuruluşlarda, gündüzlü hizmetlerin verilmesi ve bu hizmet modelinin yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini bildirdi.

  2019'DA YENİ GÜNDÜZLÜ YAŞAM MERKEZLERİ ENGELLİLERİN HİZMETİNE SUNULACAK

  Bakan Selçuk, "Mevcut yatılı merkezlerimizde ve yeni açılacak yatılı merkezlerimizde, gündüzlü hizmetlerin verilmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Yeni Gündüzlü Yaşam Merkezleri'nin, 2019'da engellilerimizin hizmetine sunulması için çalışmalarımıza hız verdik. Ayrıca, belediyelerin ve STK'ların bu hizmetleri verebilmesiyle ilgili iş birliği ve eş güdüm çalışmalarına da devam ediyoruz." diye konuştu.

  ETKİNLİK SALONLARI

  Selçuk, bu hizmetle engelli ailelerinin kendilerine vakit ayırabileceğini, sosyal hayata daha aktif katılabileceğini de vurguladı.

  Merkezlere ilişkin bilgi veren Selçuk, gelen çocukların engel gruplarına, cinsiyetlerine ve yaş gruplarına göre etkinlik salonları bulunduğunu anlattı.

  Merkezde, ek ders ücreti karşılığında çalışan usta öğreticilerin, meslek elemanları ve sağlık personelinin refakatinde çeşitli aktivitelerle günlük yaşam programları uygulandığını ifade eden Selçuk, ayrıca el becerilerinin geliştirilmesi amacıyla halk eğitim müdürlüklerince görevlendirilen usta öğreticiler yardımıyla çalışmalar yürütüldüğünü dile getirdi.

  BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİ İLE ÇALIŞMALAR

  Engelli çocukların sportif faaliyetlere yönelik aktivitelerde bulunması için beden eğitimi öğretmenleri tarafından da çalışmalar yapıldığını anlatan Selçuk, çocuk gelişim uzmanı personelince ise engelli çocukların öz bakım ve akademik becerilerinin geliştirildiğini söyledi.

  Gündüzlü Yaşam Merkezleri yaygınlaştırılacak #2

  "KAMU BİNALARINI DA BU AMAÇLA DEĞERLENDİRECEĞİZ"

  Bakan Selçuk, merkezlerde engelli çocukların müzik ve resim atölyesi, tiyatro, halk oyunları, drama, ebru gibi etkinliklere de katıldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Şu anda 6 ilde (Isparta, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Trabzon, Adana) 7 Gündüzlü Yaşam Merkezimiz var. Bu merkezlerimizden 450 engellimiz yararlanıyor. Engellileri sabah servislerle evinden alıp akşam yine evine bırakıyoruz. Gündüzlü Yaşam Merkezi hizmeti, hayatını engelli çocuğuna adamış hayatlar için de bir nefes olacaktır. Zira, bu merkezlerimiz, gün boyu hizmet verecek. Mevcut uygun olan huzurevi ve engelli bakım merkezleri gibi kurumlarımızda bu merkezleri hizmet birimi olarak açacağız. Kamu binalarını da bu amaçla değerlendireceğiz."

  Gündüzlü Yaşam Merkezleri yaygınlaştırılacak #3

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir