Euro
15.2638
-0.05%
Dolar
13.4531
-0.14%
Altın
792.5860
-0.13%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
490.053
1.65%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C
  Hosteslere komando eğitimi - Foto Galeri

  Hosteslere komando eğitimi - Foto Galeri

  THY kabin memurları, en kötü senaryolara göre 43 günlük zorlu bir eğitimden geçiriliyor.
  • CHA
  • 16.04.2016 - 19:42

  Son yıllarda gözde mesleklerden olan kabin memurluğuna talep hızla artıyor. Fakat hostes olmak düşünüldüğü kadar kolay değil...

  Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Merkezi'nde hosteslerin geçtiği zorlu eğitimler görüntülendi.

  EN KÖTÜ SENARYOYA GÖRE HAZIRLANIYORLAR

  Uçuş Eğitim Merkezi'nde kabin memuru adayları en kötü senaryoya göre hazırlanıyor. Adeta komanda eğitiminden geçen adaylar, 43 günlük fiziksel ve psikolojik teste tabi tutuluyor.

  HOSTESLERİN ZORLU KOMANDO EĞİTİMİ- FOTO GALERİ

  Hosteslere komando eğitimi - Foto Galeri #1

  YANGIN SÖNDÜRME, UÇAKTAN ATLAMA, UÇAKTA SUYA GİRME

  İlk yardım yapıyor, yangın söndürüyor, uçaktan atlıyor, uçaktan suya giriyor. Eğitimlerinin kalitesinden dolayı özellikle Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin havayolu şirketleri, personel talepte bulunuyor.

  43 GÜNLÜK EĞİTİM

  Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Merkezi eğitmenlerinden İnci Özbek Kayabaş, uçuş eğitim başkanlığı bünyesinde kabin eğitim müdürlüğü olarak temel eğitimleri gerçekleştirdiklerini ifade etti. Eğitimlerin 43 iş günü sürdüğünü dile getiren Kayabaş, adayların yoğun eğitimlerden geçtiklerini aktardı. Çeşit çeşit derslerin bulunduğunu söyleyen Kayabaş, bunların en önemlilerinden birisinin de uçuş emniyeti olduğunu belirtti.

  Hosteslere komando eğitimi - Foto Galeri #2

  "TÜM PROSEDÜRLERİ ÖĞRETMEYE ÇALIŞIYORUZ"

  Uçuş emniyetiyle ilgili uygulamaları Uçuş Eğitim Başkanlığı'nda gerçekleştirdiklerini aktaran Kayabaş, "Acil durumda yapmaları gereken bütün prosedürleri birebir işleyerek öğretmeye çalışıyoruz. Aslında çok yoğun ve stresli ve zor bir eğitim döneminden geçiyorlar. Sadece acil durumlarla ilgili değil, normal uçuş esnasında da gerçekleştirecekleri bütün davranış şekillerini burada oturtmaya çalışıyoruz. Yangın, duman altında gerçekleştiren uygulamalar, basınç boşalmasında gerçekleştiren uygulamalar, aşırı türbülans esnasında yapılması gerekenler bu cihazda öğretiliyor." dedi.

  "YOLCU PROFİLLERİ VE ŞÜPHELİ DAVRANIŞLARA DİKKAT ETMEK GEREKİYOR"

  Uçakta olası bir hırsızlığa karşı da eğitimler veriliyor. Bu konuda durum farkındalığının çok önemli olduğunu dile getiren Kayabaş, "Her an her şey olabilir, acil durumda olabilir, güvenlik açısından da, emniyetle ilgili olabilir. Diğer işlerini yaparken, yolcularımızı en iyi şekilde ağırlarken bütün bunlara da dikkat etmeleri gerekiyor. Güvenlik de çok önemli bizim için." dedi.

  Hosteslere komando eğitimi - Foto Galeri #3

  GÜNDE 600 KİŞİ EĞİTİM ALIYOR

  Sınıfların 2 eğitmen eşliğinde 20 kişilik olduğunu kaydeden Kayabaş, birebir her eğitmenle çalıştıklarını, sayının gittikçe arttığını ifade etti. Şu an 40 sınıf aynı anda eğitim aldığını belirten Kayabaş, günde şu anda 600 kişiye temel eğitim verdiklerini anlattı.

  SINIFLAR 2 EĞİTMEN EŞLİĞİNDE 20 KİŞİLİK

  Sınıfların 2 eğitmen eşliğinde 20 kişilik olduğunu kaydeden Kayabaş, birebir her eğitmenle çalıştıklarını, sayının gittikçe arttığını ifade etti. Şu an 40 sınıf aynı anda eğitim aldığını belirten Kayabaş, günde şu anda 600 kişiye temel eğitim verdiklerini anlattı.

  Hosteslere komando eğitimi - Foto Galeri #4

  "SUDA HAYATTA KALMA UYGULAMASI"

  Özellikle temel eğitimde mutlaka suya iniş uygulaması gerektiğini kaydeden Kayabaş, "Suda hayatta kalma uygulamasını bir defaya mahsus hayatları boyunca kabin ekipleriyse gerçekleştiriyorlar. Bu da onların yaşadığı bir ilk. Bu sefer suya iniş gerçekleştirdiğini düşünerek farz ederek uçağımızın bir botla onunla birlikte nasıl hayatta kalabilirler. Suya düşerlerse tekrar bota nasıl binebilirler. Arkadaşlarını nasıl bota çekebilirler, yolcuları nasıl bota çekebileceklerini uyguladık. Suda hayatta kalmak zorundalarsa iki tekniğimiz var. Vücut ısılarını kaybetmeden bir arada nasıl kalabilirler ve tek başınalarsa vücut ısılarını uzun süre koruyabileceklerini uyguladık." ifadesini kullandı.

  "YABANCI HAVAYOLLARINDAN YOĞUN TALEP VAR"

  Çoğu ülkeden büyük talep olduğunu kaydeden Kayabaş, bazı talepleri yoğunlukları sebebiyle ertelemek zorunda kaldıklarını aktardı. Bu kadar tercih edilmek çok güzel olduğunu söyleyen Kayabaş, sözlerini şöyle tamamladı:

  "Bu kadar yoğun talep bizi çok zorlamakta şu anda sıkışık zamanımızda. Kendi eğitimlerimiz yoğun olması sebebiyle. Tercih edilmek tabi çok güzel bir şey. Yabancı hava yollarına da eğitim vermekteyiz. Önemli olan bizi tercih etmeleri ve burada eğitim almalarıdır. Son zamanlarda mevzuat dışı hizmet sektörüne yönelik eğitimleri de bizden almak istiyorlar. Acil durum eğitimlerinin dışında hizmetle ilgili eğitimlerinin istenmesi bizi ayrıca gururlandırmaktadır."

  Hosteslere komando eğitimi - Foto Galeri #5


  Görüş Bildir