Petrol
114.07
-0.09%
Euro
17.3672
-1.10%
Dolar
16.2243
-0.76%
Altın
967.35
-0.54%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
474.491
-2.09%
26ºC
İstanbul
Güneşli 26 C
  İçişleri trafikte denetim gevşeyecek diyenlere cevap verdi

  İçişleri trafikte denetim gevşeyecek diyenlere cevap verdi

  İçişleri Bakanlığı, trafik denetiminin yılın üç aylık döneminde uygulanmayacağı yönünde sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
  • AA
  • 16.11.2018 - 13:48

  trafik

  Bakanlıktan yapılan açıklamada, son günlerde bazı sosyal medya platformlarında, kamuoyunu yanıltıcı ve güvenilirliği zedelemeyi amaçlayan paylaşımlar yapıldığı hatırlatıldı.

  "GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR"

  Açıklamada, "Trafik güvenliğini sağlamak ve trafik kazalarından kaynaklı can kayıplarını azaltmak için yapılan trafik denetimlerinin ve bu denetimlerde sürücülerin kural ihlallerinden dolayı düzenlenen trafik idari para cezalarının, 2018 yılı sonuna kadar çok yoğun olarak uygulanacağı, yeni yılın üç aylık döneminde ise uygulanmayacağı şeklindeki paylaşımlar, gerçeği yansıtmamaktadır." ifadeleri kullanıldı.

  Trafik denetimlerinin amacının, önlenebilir bir yapıya sahip trafik sorunu ve kazalarıyla daha etkin mücadele etmek olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  "AMACIMIZ VATANDAŞLARIMIZIN HAYATTA KALMASINI SAĞLAMAKTIR"

  "Özellikle son zamanlarda yaptığımız denetimlerin en önemli konusu, kaza sonrasında vatandaşlarımızın hayatta kalmasını sağlayacak en önemli güvenlik tedbiri olan emniyet kemerinin tüm vatandaşlarımız tarafından kullanılmasını sağlamak ve en büyük kaza nedeni olan araç sürerken cep telefonu kullanılmasını önlemektir. Trafik denetimlerinin amacı, yasaların vermiş olduğu yetki ve sorumluluk çerçevesinde trafik kazalarında kaybettiğimiz vatandaşlarımızın hayatta kalmasını sağlamaktır.

  "KESİNTİSİZ DEVAM EDECEKTİR"

  Bu amaçla ülke genelinde trafik denetimleri, trafik kazalarının nedenleri, günleri, zaman dilimleri analiz edilerek belli bir sistematiğe göre yıllık olarak planlanmakta ve hayata geçirilmektedir. Bu nedenle iddia edildiği gibi 'Belli bir periyotta (1-3 ay) denetim yapılarak sonra denetimler bırakılacak' diye bir şey söz konusu değildir. Trafik denetimlerimiz, trafik güvenliğini sağlama ve can kayıplarını azaltma amacına yönelik olarak belirlenen ve sürekli geri bildirimlere göre güncellenen planlamalarımıza göre yıllık olarak kesintisiz devam edecektir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir