Euro
10.0268
0.22%
Dolar
8.234
-0.43%
Altın
484.93
0.49%
Borsa
1.441
0.95%
Bitcoin
478.426
2.91%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C

  Iğdır'da kalbi duran hasta 85 dakika sonra hayata döndü

  Iğdır'da kalbi duran bir kişi, doktorların 85 dakika süren kalp masajı ve pıhtı eritici tedavi sayesinde yeniden hayata döndü.
  • 31.01.2015 - 10:15
  Iğdır'da kalbi duran hasta 85 dakika sonra hayata döndü

  Iğdır da kalbi duran hasta 85 dakika sonra hayata döndü #1

  Iğdır'da yaşayan 5 çocuk babası Şamil Akpulut, kent merkezinde yürüdüğü sırada kalbinde sıkışma şikayetiyle arkadaşlarının yardımıyla Iğdır Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

  ACİL SERVİSTE KALBİ DURDU

  Hastaneye gittiği sırada kalp krizi geçiren Akpulut'un kalbi, acil servise girdiği anda durdu. Görevli personelin haber vermesi üzerine gelen kardiyologlar, Akpulut'u yeniden hayata döndürmek için kalp masajı yapmaya başladı. Yaklaşık 20 dakika süren kalp masajına rağmen Akpulut'un kalbi çalışmadı.

  85 DAKİKA KALP MASAJI YAPTILAR

  Buna rağmen vazgeçmeyen doktorlar, Akpulut'un damarlarındaki kanın pıhtılaşmaması için pıhtı eritici tedaviye başvurdu. Bir hemşire solunum desteği verirken, doktorlar da kalp masajına devam etti. Sağlık görevlilerinin, 85 dakika süren çabasının sonuç vermesiyle Akpulut'un kalbi yeniden atmaya başladı. Uzun süre kalbi atmayan Akpulut, sağlık görevlilerinin çabaları sayesinde herhangi bir felç geçirmeden sağlığına kavuştu.

  "KALBİ YENİDEN ÇALIŞTI"

  Iğdır Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Abdullah Cirit, hastanın kalbinin ilk geldiği andan itibaren durduğunu bunun üzerine kalp masajı yapmaya başladıklarını belirterek, "Yaklaşık 20 dakika boyunca çalıştık ama kalbi çalıştırmayı başaramadık. Bu dakikadan sonra hastanın ölüm süreci başlar. Damarlardaki kan pıhtılaşır ve oksijen gitmez. Bunu engellemek için de pıhtı eritici tedaviye başladık. Kalp masajının yanında pıhtı eritici müdahalede bulunduk. 85 dakika sonunda çabalarımızın karşılığını aldık ve kalbi yeniden çalıştırmayı başardık" dedi.

  Iğdır da kalbi duran hasta 85 dakika sonra hayata döndü #2

  "ÖLMÜŞÜM BİR ŞEY HATIRLAMIYORUM"

  Şamil Akpulut ise sadece kalp krizi geçirdiği anı hatırladığını söyledi. Doktorların durumu anlatmasıyla kalbinin durduğunu öğrendiğini belirten Akpulut, "Göğsüm sıkışınca arkadaşlarım hastaneye getirmiş. Hiçbir şey hatırlamıyorum. 85 dakika boyunca kalbim durmuş. Gözlerimi açtığımda durumu anlattılar. İnanamadım gerçekten 85 dakikada ölmüşüm, tekrar hayata dönmüşüm. Yeniden doğmuş gibiyim" diye konuştu.

  "SAĞLIĞIMA DİKKAT EDECEĞİM"

  Akpulut, bu olayın kendisi için bir ders olduğunu ve sigarayı bıraktığını vurgulayarak, "Şu anda herhangi bir sağlık sorunum yok. 5 çocuğum ve eşimle huzurlu bir şekilde yaşıyorum. Bu olayın ardından sigarayı da bıraktım. Sağlığıma daha fazla dikkat edeceğim artık" ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir