Petrol
99.83
-0.18%
Euro
17.5651
0.10%
Dolar
17.2231
0.04%
Altın
963.36
0.07%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
352.251
1.69%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  İslami güzel yazı sanatı hüsn-i hat dünyaya tanıtılacak

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, hat sanatının inceliklerinin anlatıldığı Türkçe ve İngilizce tanıtım filmi hazırladı.
  • AA
  • 12.05.2020 - 15:08
  • Güncelleme : 12.05.2020 - 15:08
  İslami güzel yazı sanatı hüsn-i hat dünyaya tanıtılacak

  İslami güzel yazı sanatı "hüsn-i hat"ın dünyaya tanıtılması için 10 dakikalık film hazırlandı.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Çamlıca Camii ile İstanbul'un tarihi mekanlarından görüntülerin yer aldığı filmde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi'nde gerçekleştirilen "Mürekkebin İzi" adlı sergide teşhire sunulan el yazması Kur'an-ı Kerim görüntüleri de bulunuyor.

  HÜSN-İ HAT İÇİN FİLM HAZIRLANDI

  Filmde, yüzlerce yıllık hüsn-i hat sanatının incelikleri aktarılırken Türkiye'nin Yaşayan İnsan Hazineleri'nden, klasik kitap sanatçısı, hattat Uğur Derman ile hattatlar Hasan Çelebi ve Fuat Başar'ın da anlatımlarına yer veriliyor.

  Türkçe ve İngilizce hazırlanan yaklaşık 10 dakikalık filme, Bakanlığın "aregem.ktb.gov.tr/TR-261905/hat-sanati.html" adresinden ulaşılabiliyor.

  İslami güzel yazı sanatı hüsn-i hat dünyaya tanıtılacak VİDEO

  İslami güzel yazı sanatı hüsn-i hat dünyaya tanıtılacak #1

  GEÇMİŞTEN GELECEĞE IŞIK

  Kur'an-ı Kerim'i en güzel şekilde yazabilme gayretinden doğan ve estetik değerler dikkate alınarak ölçülü ve nispetli bir şekilde kamış kalem ve is mürekkebiyle yazı yazma sanatı olan "hüsn-i hat"ın tarihi, dini ve sanatsal olarak geçmişten geleceğe ışık tutuyor.

  Yüzlerce yıldır mimaride de sıklıkla kullanılan bu sanat; kapılarda, duvarlarda, mihraplarda, minberlerde ve kubbelerde hayranlık uyandırırken, insanların, verilmek istenen mesajı sevgiyle okumalarına da vesile oluyor.

  Hüsn-i hat, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne kaydedilmek üzere mart ayında dosya olarak sunulmuştu.

  İslami güzel yazı sanatı hüsn-i hat dünyaya tanıtılacak #2

  ULUSAL VE ULUSLARARASI TANITIM YAPILACAK

  Açıklamada görüşlerine yer verilen Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, ulusal dosya olarak UNESCO'ya sundukları hüsn-i hat sanatının, adaylık sürecinde ve temsili listeye kayıt aşamasından sonra ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımını yapmak üzere bu filmi hazırladıklarını vurguladı.

  İbiş, kimi zaman küçük boyutlarda kimi zaman da anıtsal bir şekilde yazılan ve toplumsal hafızanın önemli bir parçasını oluşturan bu sanatın anlatıldığı filmde, başta gençler olmak üzere hüsn-i hat sanatına ilgi duyan herkes için dikkat çekici yanların bulunduğuna işaret etti.

  İslami güzel yazı sanatı hüsn-i hat dünyaya tanıtılacak #3

  İslami güzel yazı sanatı hüsn-i hat dünyaya tanıtılacak #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir