Petrol
112.02
1.20%
Euro
17.2829
-0.08%
Dolar
16.1291
0.33%
Altın
963.26
-0.31%
Borsa
2375
0.00%
Bitcoin
486.453
2.81%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  İstanbul ve Tekirdağ'da kaçak akaryakıt operasyonu

  Tekirdağ ve İstanbul'da düzenlenen akaryakıt kaçakçılığı operasyonunda 1 milyon 525 bin 915 litre biyodizel akaryakıt ele geçirildi.
  • AA
  • 31.10.2019 - 09:24
  İstanbul ve Tekirdağ'da kaçak akaryakıt operasyonu

  Tekirdağ ve İstanbul'da tarihin en büyük operasyonu düzenlendi.

  4 AY TAKİP EDİLDİ

  Bu kaçakçılık, Türkiye'de bir defada en fazla miktarda ele geçirilen kaçak akaryakıt olarak kayıtlara geçti.

  Piyasa değeri yaklaşık 10 milyon euro olan ve kontrolsüz üretilen yakıtların araçların bozulmasına neden olması, ayrıca devletin vergi kaybına uğratıldığının anlaşılması üzerine şüpheliler, 4 ay teknik ve fiziki takibe alındı.

  İstanbul ve Tekirdağ da kaçak akaryakıt operasyonu #1

  ATIK YAĞLARA ALKOL VE KOSTİK KARIŞTIRMIŞLAR

  Çalışma kapsamında, İstanbul'da toplanan atık yağların, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından işleme lisansı bulunmayan bir kimya şirketi tarafından alındığı anlaşıldı.

  Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren kimya şirketinin, piyasadan toplanan bitkisel atık yağlara alkol ve kostik karıştırıp ısıtarak işleme tabi tuttuğu ve bu suretle illegal dizel motorlu araçlarda akaryakıt olarak kullanılan motorin ile benzer özellikte biyodizel yakıt imalatı yaptığı ve bunların bir kısmını Malkara ilçesinde başka bir tesiste depoladıkları tespit edildi.

  İstanbul ve Tekirdağ'da kaçak akaryakıt operasyonu VİDEO

  Kimya şirketinin imal ettiği biyodizel akaryakıtı Tekirdağ Limanı'na gelecek Malta bandıralı bir tanker gemi ile İspanya'ya, gümrük beyannamesinde yanıltıcı ibareler kullanarak sevkiyat yapacağının anlaşılması üzerine 19 Eylül'de, İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ve Tekirdağ KOM Şube Müdürlüğü ekiplerince ortak operasyon düzenlendi.

  İstanbul ve Tekirdağ da kaçak akaryakıt operasyonu #2

  PİYASA DEĞERİ 10 MİLYON EURO

  Sevkiyatın başladığı saatlerde güzergahtaki tır, kamyon ve üretim tesislerine 40 ekibin katılımıyla düzenlenen eş zamanlı operasyonda, miktarı rekor olarak kayıtlara geçen, piyasa değeri yaklaşık 10 milyon euro olan, bir milyon 525 bin 915 litre kaçak biyodizel akaryakıt ile tanker ve tesislere el konuldu. Bu sayede devletin vergi kaybının önüne geçilmiş oldu.

  İstanbul ve Tekirdağ da kaçak akaryakıt operasyonu #3

  TÜBİTAK BİYODİZEL OLDUĞUNU TESPİT ETTİ

  Türkiye'de bir defada en fazla miktarda ele geçirilen kaçak akaryakıtın TÜBİTAK tarafından yapılan analizinde, biyodizel olduğu tespit edildi.

  EPDK lisansı olmadan gerçek dışı beyanla yurt dışına akaryakıt ihraç etmeye çalışan kimya tesisi sahibi ve çalışanları İsmail A.(48), Hasan A. (47), Tufan A. (41), Fatih A. (24), Cuma A. (31), Mustafa Y. (46), Murat Ö. (44), Murat K. (48), Cengiz Celal K. (52), Atilla Mehmet K. (57), Hakan H. (42) ve  Semra Ö. (42), 29 Ekim'de düzenlenen şafak operasyonuyla, 5607 sayılı Kanun'a muhalefet (Akaryakıt kaçakçılığı) suçundan gözaltına alındı. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir