Euro
9.9816
0.59%
Dolar
8.4036
0.67%
Altın
489.46
0.56%
Borsa
1.409
0.65%
Bitcoin
322.922
-3.03%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  İzmir'de ormanı ateşe verenleri kameralar ele verdi

  Karşıyaka, Menderes ve Seferihisar bölgelerinde yangına sebep olan kişiler, mobil kameralar tarafından görüntülendi.
  • İHA
  • 28.08.2019 - 17:53
  • Güncelleme : 28.08.2019 - 17:53
  İzmir'de ormanı ateşe verenleri kameralar ele verdi

  Türkiye son 1 aydır çeşitli bölgelerde meydana gelen orman yangınlarıyla boğuşuyor.

  Geçtiğimiz günlerde İzmir'in Karabağlar ilçesinde başlayan, Menderes ve Seferihisar ilçelerine kadar sıçrayarak 2 günü aşkın bir sürede kontrol altına alınan yangınlar ile ilgili detaylar da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

  İzmir de ormanı ateşe verenleri kameralar ele verdi #1

  ARAÇLA GELİP YAKALANDILAR

  İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler, daha önce belirlenen alanlara seyyar (mobil) kameralar yerleştirmişti. Görev alanındaki orman alanlarını yakından takip eden ekipler, Körfez Mahallesi mevkiinde 20 Ağustos 2019 çıkan yangında kameralardan 3 kişiyi tespit etti.

  Ormanı ateşe verenler mobil kameralara yakalandı VİDEO

  GÖRÜNTÜLER TİTİZ BİR ŞEKİLDE İNCELENDİ

  Bu tespitin ardından ekipler, hemen durumu İzmir Emniyet Müdürlüğüne bildirdi. Görüntüler daha sonra da İzmir polisiyle paylaşıldı.

  Ekipler, 360 derecelik kameradan farklı farklı programlarla saatlerce uğraşarak konuyu yakından takip etti. Daha sonra ise ekipler, yapılan çalışmalarla 3 kişiyi tespit etti. Ekipler, bu 3 kişiyi operasyonla yakaladı.

  SERBEST BIRAKILDILAR

  Adliyeye sevk edilen zanlılar, çıkarıldıkları hakimlikçe adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

  İzmir de ormanı ateşe verenleri kameralar ele verdi #2

  MOBİL KAMERALAR ART NİYETLİ KİŞİLERİN KORKULU RÜYASI OLACAK

  Konuya ilişkin açıklama yapan İzmir Orman İşletme Müdürü Erdal Şahan, yangın gözetleme kulelerinin göremediği kör noktaları uygulamaya koydukları seyyar yangın gözetleme araçları ile takip ettiklerini söyledi.

  Şahan, "Seyyar (mobil) kameraları belirli zaman dilimlerinde riskli bölgelerde görevlendirerek devriye attırıyoruz. Bu kamera sistemimiz 360 derece dönebiliyor. Binlerce hektarlık orman alanını yüksek çözünürlükte kayıt altına alabiliyor. Özellikle hafta sonları insanların orman alanlarına eğilimin fazla olduğu zamanda sıklıkla seyyar kameraları kullanıyoruz. Oldukça faydalı geri dönüşler aldık. 20 Ağustos 2019 tarihinde Karşıyaka Körfez Mahallesi mevkiinde ormanlık alanda çıkan yangını bu kameralar sayesinde tespit edip, 5 dakika içinde müdahale ettik 2 saat içinde de kontrol altına aldık. Kamera kayıtlarını incelediğimizde yangının çıktığı noktaya giriş çıkış yapan içinde 3 kişi bulunan bir araç tespit ettik. Kayıtları güvenlik güçlerine teslim ettiğimizde yapılan teknik incelemede emniyet güçlerince kimlikleri tespit edilen H.B, M.G ve M.D isimli şahıslar yakalanmıştır. İzmir Orman İşletme Müdürlüğü olarak bölgemizdeki kritik noktalara yerleştirdiğimiz seyyar kameralar ile ormanlarımız 7/24 izlenmektedir." dedi.

  Vatandaşlara da uyarıda bulunan İzmir Orman İşletme Müdürü Erdal Şahan, orman alanlarında görülen başta duman olmak üzere kuralsız ve şüpheli her türlü durumu ücretsiz İhbar Hattı olan ALO 177’ye bildirmelerini istedi.

  İzmir de ormanı ateşe verenleri kameralar ele verdi #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir