Petrol
85.32
-2.13%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
363.050
-0.08%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  İzmir'de yemek yerken boğulmak üzere olan çocuğu işletme sahibi kurtardı

  Karabağlar ilçesindeki bir pizzacıda annesiyle pizza yerken nefes borusuna pizza kaçan çocuk, ilk yardım eğitimi alan işletme sahibinin uyguladığı 'Heimlich' manevrası yöntemiyle kurtarıldı.
  • DHA
  • 10.06.2021 - 01:24
  • Güncelleme : 10.06.2021 - 08:30
  İzmir'de yemek yerken boğulmak üzere olan çocuğu işletme sahibi kurtardı

  Önceki gün İzmir'in Karabağlar ilçesi Yunus Emre Mahallesi'nde bulunan bir pizzacıda, annesiyle pizza yediği sırada nefes borusuna pizza takılan 2 yaşlarındaki çocuk, fenalaşmaya başladı.

  İŞLETMECİ, ÇOCUĞU HEİMLİCH MANEVRASIYLA KURTARDI

  O sırada pizza işletmecisi Serhat Pirim çocuğun çırpındığını görünce, kollarına alarak 'Heimlich' manevrası uyguladı. Pirim'in uğraşları sonucu nefes borusuna kaçan pizza çıkarken, tedbir amaçlı yakındaki sağlık merkezine kaldırıldı. Yapılan tedavisinin ardından çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu ve taburcu olduğu öğrenildi.

  İzmir'de yemek yerken boğulmak üzere olan çocuğu işletme sahibi kurtardı-Video

  O ANLAR GÜVENŞİK KAMERASINDA

  Olay anı ise iş yerinin güvenlik kamerasınca görüntülendi. Görüntüde, pizza yiyen çocuğun nefes borusunun tıkanması ve aniden fenalaştığı annesinin panik içinde olduğu görülürken, işletme sahibi Serhat Pirim'in bebeği kucağına alarak Heimlich manevrası yaptığı anlar görüntülendi. Ayrıca görüntüde Pirim'in, çocuğu kucağına alıp sağlık merkezine doğru gittiği yer aldı.

  İzmir de yemek yerken boğulmak üzere olan çocuğu işletme sahibi kurtardı #1

  PİRİM:  KENDİ ÇOCUĞUMUN BAŞINA GELMİŞTİ

  İlk yardım bilgisinin herkes tarafından bilinmesinin önemine vurgu yapan Serhat Pirim, şunları söyledi:

  "Dün öğle saatlerinde bir aile, çocuğuyla geldi. Sipariş sonrası pizzamızı verdik. Yemeye başladıktan 5-10 dakika sonra, siparişleri gönderip, dışarı çıkmak istedim. O sırada oradan geçerken çocukta garip bir ses fark ettim. Annesinde panik havası vardı. Önce izledim ne olduğunu anlamak için. O sırada çocuğun nefes alamadığını gördüm. Gözlerinin yavaş yavaş kaydığını gördüm. Hemen ben de müdahale ettim. Heimlich manevrasını yaptım. Daha önce de kendi çocuğumun başıma gelmişti. Hemen müdahalede bulundum. İlk hamlede boğazına kaçan şey çıkmadı, ikinci hamlede çıktı. O sırada hemen dışarı çıkardım. Yanımızda tıp merkezi var. Hemen oraya kucaklayarak götürdüm. Sonra durumundan haberdar olduk. Çocuk iyi çok şükür.

  İzmir de yemek yerken boğulmak üzere olan çocuğu işletme sahibi kurtardı #2

  "İLK YARDIM MUTLAKA BİLİNMELİ'"

  Ufacık ilk yardım bilgileriyle hayat kurtarılabiliyor. Çok basit olaylardan dolayı çocuğu kaybedebilirdik. Allah yüzümüze güldü çocuğun hayatını bağışladı. Bu tarz olaylarda soğuk kanlı kalsın aileler. Anne- baba adayları, ilk yardım konularını mutlaka bilmeleri lazım. Çünkü hepimizin başına gelebilir. Su içerken, yemek yerken boğazına bir şey kaçabilir. Bu ufacık bilgilerle çocuğun hayatını kurtarabiliriz."

  İzmir de yemek yerken boğulmak üzere olan çocuğu işletme sahibi kurtardı #3

  İzmir de yemek yerken boğulmak üzere olan çocuğu işletme sahibi kurtardı #4

  İzmir de yemek yerken boğulmak üzere olan çocuğu işletme sahibi kurtardı #5


  Görüş Bildir