Petrol
76.82
0.88%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.257
-0.26%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Kadınlar kendilerini savunmak için kick boks öğreniyor

  Ordu'da evinin bulunduğu apartmanın girişinde bıçaklanarak öldürülen balerin Ceren Özdemir cinayetinin ardından kentte kadınlar, şiddete karşı önlem almaya başladı.
  • DHA
  • 11.12.2019 - 11:28
  • Güncelleme : 11.12.2019 - 11:28
  Kadınlar kendilerini savunmak için kick boks öğreniyor

  Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi, balerin Ceren Özdemir’in evinin bulunduğu binanın giriş kapısında Özgür Arduç’un bıçaklı saldırısında hayatını kaybetmesinin ardından kentte yaşayan kadınlar, günlük hayatlarında şiddet olaylarına karşı önlem almaya başladı.

  Türkiye’yi yasa boğan olaydan etkilenen bazı kadınlar, kendilerini korumak için dövüş sporları öğreniyor, bazıları ise çantalarında biber gazı taşıyor.

  Kadınlar kendilerini savunmak için kick boks öğreniyor #1

  YAKIN SAVUNMA TEKNİKLERİ ÖĞRENİYORLAR

  Kentteki bir spor salonunda da kadınlar için ücretsiz boks ve kick boks eğitimi verilmeye başlandı. Kursa yaklaşık 50 genç kız, müracaat etti. 35 kursiyer ise bir hafta önce eğitim almaya başladı. Kursa gelen kadınlar, yakın savunma tekniklerini öğreniyor.

  Kadınlar kendilerini savunmak için kick boks öğreniyor #2

  "İNANILMAZ TALEP VAR"

  Kick Boks antrenörü Serhat Kiraz, 14 yıldır profesyonel olarak spor yaptığını belirterek canlarına kastedilmemesi için kadınlara kendilerini savunabilecekleri kadar teknik öğretmeye çalıştıklarını söyledi. Kiraz, "Sosyal medyadan duyurduk. Kick boks ve boksun dışında yakın savunma eğitimleri de veriyoruz. Ceren’in öldürülmesinden sonra buna karar verdik. İnanılmaz derecede talep oldu. Korkuyorlar ‘akşam saatlerde dışarı çıkamıyoruz’ diyorlar. Kendilerini koruması için yakın savunma eğitim veriyoruz. Birisi bıçakla saldırdığında ya da çantasını almaya çalıştığında, önünü kestiğinde en azından kendilerini korumak için teknik öğrensinler istedik. Bir hafta önce başladık. Yaklaşık 50 kişi müracaat etti. Şu an 35 kişi geliyor. Haftada 3 gün birer saat bu eğitimleri vermeyi sürdüreceğiz. Kurs süresini ilk aşamada 6 ay olarak belirledik. Bize destek verilirse hem sayıyı, hem de kurs süresini devam ettirmek istiyoruz." dedi.

  Kadınlar kendilerini savunmak için kick boks öğreniyor #3

  "HEPİMİZİ ÇOK ETKİLEDİ"

  Kursiyerlerden Habibe Şen (23), Ceren’in öldürüldüğü olaydan çok etkilendiklerini belirterek, "Bir kadın olarak bu tür olaylarla fazla karşılaşmamız hepimizi çok üzüyor. Biz bu tür olayların önlenmesini istiyoruz. Sosyal medyada böyle bir projenin başlatıldığını görünce kendimi savunmasız hissettiğim için kendimi savunmayı öğrenmek istedim. Bu olay hepimizi çok etkiledi. En azından kendimi savunabileyim ki; dışarıdan bir etki olduğu zaman onun bana verebileceği zararları önleyebileyim istedim. Korkuyoruz." diye konuştu.

  Kadınlar kendilerini savunmak için kick boks öğreniyor #4

  "KENDİMİ KORUMAK İSTEDİM"

  Kursiyerlerden Gökçe Nur Öztürk de (22), Türkiye’de kadına şiddetin oldukça fazla olduğunu ve Ordu’da yaşanan son olayın kendisini çok fazla üzdüğünü belirterek, "Ordulular olarak son zamanda bizi çok etkileyen bir olay oldu. Hepimiz çok üzüldük. Ben de dışarıdan gelecek bir güce karşı kendimi korumak için bu kursa gelmeye karar verdim. Çarşıda geziyoruz, kim iyi niyetli, kim değil, bilemiyoruz. Bir haftadır geliyorum, eğitimler güzel geçiyor. Ceren’in böyle öldürülmesi beni çok korkuttu. Çok da üzülüyorum. Onun için kendimizi korumamız gerekiyor. Kendimi savunmayı öğreniyorum." diye konuştu.

  Kadınlar kendilerini savunmak için kick boks öğreniyor #5

  "SOKAKTA DÖVÜŞMEYİ ÖĞRENİYORUM"

  Ordu Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Elif Çolak ise (23) Ceren’in okuduğu okulda eğitim gördüğünü ve bu nedenle olaydan çok fazla etkilendiğini söyleyerek, "Burada kendimizi savunmayı, dövüşmeyi öğreniyoruz. Ani ve tehlikeli durumlarda refleks olarak kendimizi savunmayı öğreniyoruz. Hızlı bir eğitim programına başladık. Umutla buraya geldim. Korkmuyorum demek istiyorum. Biz daha güçlüyüz kadınlar olarak hallederiz. Benim branşım kick boks aslında tatamide ringde dövüşüyoruz, ama sokakta kavga etme olayımız yoktur. Sporcu olanlar bilir, biz dışarıda dövüşemeyiz. Ama bunu sokağa taşımak gerekli olan bir şeydi. Yakın dövüş teknikleri öğreniyorum. Ringde dövüşmek farklı, sokakta dövüşmeyi öğreniyoruz, kendimizi savunabilir hale geliyoruz. Bu sporcu olanlar için bile gerekli bir şey aslında." dedi.

  Kadınlar kendilerini savunmak için kick boks öğreniyor #6

  "BİBER GAZI TAŞIYORUM"

  Olaydan sonra kadınların tedirginlik yaşadığını, kendisinin de yasal kullanılabilen biber gazı taşımaya başladığını belirten Bircan Engin de "Ceren’in başına gelen olay, her an bizim başımıza da gelebilir. Ne zaman, ne olacağı belli değil. Yasal olan, kendimce savunma aletleri taşıyorum. Biber gazı kullanıyorum. Savunma sporlarına başladım. Kick boks yapıyorum, bayanlara da tavsiye ediyorum. Kendilerini korusunlar, özellikle yürürken sağına soluna baksınlar, dikkat etsinler. Çünkü zaman çok kötü, ne zaman, başımıza ne geleceği belli değil.” ifadelerini kullandı.

  Kadınlar kendilerini savunmak için kick boks öğreniyor #7


  Görüş Bildir