Euro
10.1632
-1.11%
Dolar
8.3942
-0.4%
Altın
506.74
-1.5%
Borsa
1.461
0.29%
Bitcoin
313.598
3.75%
21ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 21 C

  Sarıkamış'ta şehitler için kardan anıt

  Kars'ta, Sarıkamış Harekatı'nın 104. yılı anma etkinlikleri için çalışmalar başladı.
  • AA
  • 30.12.2018 - 14:23
  Sarıkamış'ta şehitler için kardan anıt

  Şehit askerlerin portrelerinin yansıtılacağı heykeller için Cıbıltepe Kayak Merkezi'nin 1. etap oteller bölgesine, yaklaşık 100 kamyon kar taşındı. Kar kütleleri, iş makineleriyle bir araya toplandı.

  ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ YAPTI

  Kars Valiliği, Sarıkamış Kaymakamlığı ve Sarıkamış Belediyesi'nin katkılarıyla, Kafkas Üniversitesi Kazım Karabekir Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Muhammet Hanifi Zengin'in koordinasyonunda; Atatürk, İbrahim Çeçen, Bayburt, Muş Alpaslan üniversitelerinden bir grup öğretim görevlisi ve lisans öğrencisi, heykelleri yapmaya koyuldu.

  Sarıkamış'ta şehitler için kardan anıt ViDEO

  Sarıkamış ta şehitler için kardan anıt #1

  Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet İşçioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kardan heykelleri anıtsal olarak yapmak istediklerini söyledi.

  "ONLARIN YAŞADIKLARINI YANSITMAYA ÇALIŞACAĞIZ"

  Türk heykel sanatında pek kullanılmayan kar, buz gibi bölgeye has malzemeyle çalıştıklarını belirten İşçioğlu, şunları söyledi: "Şehit torunları olarak bir nebze olsun onların yaşadıklarını yansıtmaya çalışacağız. İnşallah memleketimize, milli değerlerimize, milli hassasiyeti uyandırabilecek bir çalışma olur. Bu açıdan da gelecek nesiller için devam etmesini düşünüyoruz. Ben 4 yıldır kardan heykeller çalışmasına katılıyorum. Ömrümüz olursa bundan sonra da devam ettireceğiz."

  Sarıkamış ta şehitler için kardan anıt #2

  "ÜZÜCÜ DUYGUYU YAŞIYORUZ"

  Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Görevlisi Muhammet İşçioğlu, geçen yıl da bu etkinliğe katıldığını ifade ederek, "Kardan şehit heykellerini sıfırın altında 18 derecede yapıyoruz. Aslında çok üzücü bir duygu, bunu yaşıyoruz. Sabahtan akşam saatlerine kadar çalışıyoruz. Bazen sıfırın altında 20 dereceye kadar hava soğuk oluyor. Zor şartlar altında onları anlamaya çalışıyoruz." dedi.

  Sarıkamış ta şehitler için kardan anıt #3

  İşçioğlu, yaptıkları çalışmanın beğenilmesini dileyerek, herkesi açılışa davet etti.
  Iraklı yüksek lisans öğrencisi Samir Altay ise hocalarına destek için kardan şehit heykelleri yapımda çalıştığını kaydetti.

  Kardan şehit heykellerinin açılışı, 5 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

  Sarıkamış ta şehitler için kardan anıt #4

  Sarıkamış ta şehitler için kardan anıt #5

  Sarıkamış ta şehitler için kardan anıt #6

  Sarıkamış ta şehitler için kardan anıt #7

  Sarıkamış ta şehitler için kardan anıt #8

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir