Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
703.966
0.25%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C
  Kenevir alanı ikiye katlanınca tesis ihtiyacı doğdu

  Kenevir alanı ikiye katlanınca tesis ihtiyacı doğdu

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasıyla Türkiye’nin kenevir üretim merkezi olarak belirlenen Samsun’un Vezirköprü ilçesinde talep artınca ekim alanı iki katına çıktı.
  • İHA
  • 16.05.2020 - 09:22
  • Güncelleme : 16.05.2020 - 09:22

  Türkiye’de ruhsatlı ekim yapılan yerlerden birisi olan Samsun’un Vezirköprü ilçesi Narlısaray Mahallesi’nde mart ayında ekilen kenevirler yeşermeye başladı.

  2019 yılında 400 dönüm ekilen kenevir, bu sene 800 dönüme ulaştı. Kenevirin lifinin hasadı temmuzda, tohumu ise eylül ayında yapılıyor.

  İKİ KATINA ÇIKTI

  Kenevir ekiminin daha da artacağını belirten Narlısaray Mahallesi Muhtarı Halil Sezgen, “Geçen sene Narlısaray’da 400 dönüm alandan kenevir ekilmişti. Bu sene 2 katına çıktı. Bunu sebebi sözleşmeli ekim yapılmasıdır. İşçilik konusunda makine gelecek. Bu da insanları kenevir ekmeye yöneltti. Eskiden yaptığımız elle sökme vehavuzlama sistemi kaldırıldı. İşçilik kolaylaştı. Çok farklı alanlarda kullanıldığını biliyoruz.” dedi.

  Kenevir alanı ikiye katlanınca tesis ihtiyacı doğdu #1

  KENEVİR EKİMİ KÖYE DÖNÜŞÜ ARTIRDI

  Vezirköprü'nün eskiden beri göç verdiğini hatırlatan Sezgen, “Narlısaray’da bu kenevir işi çıktıktan sonra 2 sene içerisinde geri köyüne dönen insanlar oldu. Bunun amacı da kenevirin para etmesi ve piyasası olmasıdır. Burada en büyük problemimiz su sorunudur. Kenevir arazilerimiz sulanmıyor. Köyümüzde bulunan göletimiz, bize yetersiz kalıyor. Şu anda planlama aşamasında olan Narlısaray Göleti diye proje var. Eğer o gölet yapılıp aktif hale geçerse, bizim eskiden 3 bin nüfuslu olan mahallemiz tekrar eski haline döner.” diye konuştu.

  Kenevir alanı ikiye katlanınca tesis ihtiyacı doğdu #2

  "TESİS KURACAĞIZ"

  Bir tekstil fabrikasında çalışan Ziraat Mühendisi Atilla Öksüz ise “Vezirköprü’de vatandaşlarla birlikte kenevir üretimi yapmaktayız. Bölgede kenevir ekimini teşvik etmek amacıyla çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Burada kenevir üretimi daha da arttı. Kenevir 25 bin farklı alanda kullanılıyor. Ben özel bir tekstil fabrikasında ziraat mühendisiyim. Biz bunu tekstil olarak kullanacağız. Samsun’un İncesu mevkisinde ise bir tesis kuracağız ve bunu ip haline getirerek tekstilde kullanacağız.” diye konuştu.

  Kenevir alanı ikiye katlanınca tesis ihtiyacı doğdu #3

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BAŞLAYACAĞINI DUYURMUŞTU

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yaptığı açıklamalarda kenevir üretiminin önemine dikkati çekerek, şu ifadeleri kullanmıştı:

  "Bize bir zamanlar afyon ekimini yasaklayanlar kendileri cayır cayır afyon ekiyorlardı. Askeri bir sorunun çözümü için görünürde konuyla hiçbir ilgisi olmayan böyle bir şartın konulması, elbette son derece manidardır. Şimdi diyorum ki biz yeniden, Tarım, Çevre ve Şehircilik Bakanıma söyledim, 'Kenevir ekimi süreci başlatalım, çünkü kenevir ekiminin çok farklı alanlarda çok farklı faydalarının olduğunu da göreceğiz' Şimdi bu süreci başlatacağız."

  Kenevir alanı ikiye katlanınca tesis ihtiyacı doğdu #4

  TARLA TALEBİNDE ARTIŞ

  Kenevirin teşvikiyle Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’ta tarla talebinde artış dikkat çekiyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir