Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
348.473
1.03%
27ºC
İstanbul
Açık 27 C

  Komandolar arazi tatbikatında hünerlerini sergiledi

  Kayseri'de konuşlu 1. Komando Tugayında düzenlenen Mızrak-2 Arazi Tatbikatında, zorlu kış koşullarında gerçeğini aratmayan görüntüler ortaya çıktı.
  • AA
  • 06.03.2015 - 11:07
  Komandolar arazi tatbikatında hünerlerini sergiledi

  Kayseri'de bulunan 1. Komando Tugayı'nın 945 kilometrekare alanda gerçekleştirdiği "Mızrak-2 Arazi Tatbikatı" gerçeğini aratmayan görüntülere sahne oldu.

  Kıbrıs'a 1974 yılında paraşütle indirme yaparak Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa hava indirme harekatı gerçekleştirmesiyle bilinen ve terörle mücadelede yıllarca etkin görev alan 1. Komando Tugayı'nın askerleri, eğitimlerini 5 günlük tatbikatta uygulamaya koydu.

  Komandolar arazi tatbikatında hünerlerini sergiledi #1

  777 PERSONEL KATILDI

  Melikgazi ilçesi Zincidere Mahallesi'nde konuşlu tugay komutanlığında titizlikle eğitilen komandolar, 945 kilometrekarelik alanda gerçekleştirilen tatbikatın ilk bölümünü tamamladı. 777 personelle gerçekleştirilen tatbikatta, 2 genel maksat helikopteri ve 89 araç görev aldı.

  Komandolar arazi tatbikatında hünerlerini sergiledi #2

  KOMANDOLAR 200 KİLOMETRE YÜRÜDÜ

  Tugaydan iki kol halinde hareket eden komandolar, zaman zaman yoğun kar yağışı, soğuk ve zor arazi şartlarında Develi ve Tomarza ilçeleri sınırları içinde yaklaşık 200 kilometre yürüdü.

  Komandolar arazi tatbikatında hünerlerini sergiledi -GALERİ

  Komandolar arazi tatbikatında hünerlerini sergiledi #3

  TATBİKATIN SENARYOSU

  Tatbikat senaryosu kapsamında Yeşilbağ köyü yakınlarına üs kuruldu. Arazideki birliklerle irtibat ve koordinasyon buradan sağlandı. Ayrıca tatbikata karşıt kuvvet olarak katılan bir tabur, üs bölgesine ve arazideki birliklere taciz atışı yapıp sızma girişiminde bulundu. Araziye konuşlanan topçu birlikleri de tugayda aldıkları eğitimi, manevra mühimmatı ile pratiğe döktü. Farklı silahları kullanma konusunda özel eğitim alan komandolar, HK-33 piyade tüfeği, makineli tüfek, bombaatar, roketatar ve keskin nişancı tüfekleriyle manevra unsurlu yakın muharebe atışı yaparak yeteneklerini sergiledi.

  Komandolar arazi tatbikatında hünerlerini sergiledi -TIKLA İZLE

  Komandolar arazi tatbikatında hünerlerini sergiledi #4

  HAVADAN KONTROL EDİLDİ

  4. Kolordu Komutanı Korgeneral Metin İyidil ve 1. Komando Tugayı Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Aydın, tatbikat boyunca havadan ve karadan sık sık birlikleri kontrol etti.

  Komandolar arazi tatbikatında hünerlerini sergiledi #5

  TATBİKAT BUGÜN BİTECEK

  Olumsuz hava koşulları ve zor arazi şartlarında, temas araması, tehlikeli bölgelerden geçiş ve temasta hareket tarzları, mayın, el yapımı patlayıcı tehdidine karşı hareket tarzları ve sığınak depo bulunması faaliyetlerinin gerçekleştirildiği tatbikat bugün sona erecek.

  Komandolar arazi tatbikatında hünerlerini sergiledi #6

  Mızrak-2 Arazi Tatbikatı, birliklerin eğitim seviyesini yükseltmeyi; komutanlara birliklerini zor arazi ve hava koşullarında sevk ve idare etme imkanı sağlamayı; ateş ve manevranın koordineli olarak kulanılmasını geliştirmeyi; tatbikata katılan kara ve hava unsurlarının işbirliği kabiliyetini artırmayı hedefliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir