Liselilerden okul önünde taciz protestosu

Son günlerde yaşanan çocuk istismarı olayları sonrasında, İstanbul Bahçeşehir'de bulunan bir anadolu lisesinde yaşanan taciz olayı da gündeme oturdu.

Öğrencilerin iddialarına göre daha önce bir kaç kez taciz girişiminde bulunan görevli, geçtiğimiz günlerde koridorda sohbet eden iki kız öğrenciyi taciz etti. Durumu ailelerine haber veren öğrenciler, velileriyle birlikte temizlik görevlisini okul müdürüne şikayet etti.

Liselilerden okul önünde taciz protestosu

"ÜSTÜNÜ ÖRTME, YARGILA"

Taciz iddialarının geçtiğimiz Cuma günü sosyal medyada paylaşılmasının ardından bugün sabah saatlerinde okul bahçesinde toplanan öğrenciler, okul müdürü ve temizlik görevlisinin görevden alınmasını istediler. Öğrenciler, "Üstünü örtme yargıla hesap sor", "Ay sonuna kadar değil gün sonuna kadar bile kalamaz" yazılı dövizler taşıyarak sık sık "Okulda sokakta istismara hayır", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, idare etmiyoruz" sloganları attılar. Bazı veliler de okula gelerek öğrencilerin eylemine destek verdiler.

Liselilerden okul önünde taciz protestosu

ÖĞRETMENLERİ İÇERİYE GİRMELERİNİ İSTEDİ

İlk iki derse girmeyen öğrencilerin yanına gelen okul öğretmenlerinden biri "Amacınız hasıl oldu. Zaten size açıklama yapacağız. Lütfen sınıflarımıza geçelim. Bu olayı detaylı içeride konuşalım. Hocanıza güveniyorsanız beni dinleyin. Çocuklar, sınıflarınıza geçin biz sizi çağıracağız. Slogan atmıyorsunuz. Kendi aranızda konuşun. Hava soğuk içeri geçin, biz size gerekli olan her türlü detayı vereceğiz. Sanal ortamda gözüktüğü gibi değil bu olay" diye konuştu. Bunun üzerine öğrenciler bahçede bir süre slogan attıktan sonra sınıflarına girdiler.

"MÜDÜR TACİZE İNANMADI"

Çok sayıda polis ekibinin önlem aldığı okul bahçesinde öğrenciler ve bazı veliler basın mensuplarına açıklamalarda bulundular. Okul öğrencilerinde biri, temizlik görevlisinin yaklaşık bir yıldır okulda görev yaptığını belirterek, "Görsel olarak tacizlere uğradık birçoğumuz ama dikkate almadık. Daha sonra birkaç arkadaşımızın fiziksel olarak temasa uğradığını öğrendik. Bunun üzerine müdüre gitti bir grup arkadaşımız. Müdür bu tacize inanmadı, odadan çıkartmaya çalıştı. Cuma günü Twitter adresimizden bir duyuru yaptık. Dernekler olsun, gazete basını olsun herkes bize yardım etti." diye konuştu.

Liselilerden okul önünde taciz protestosu

KIZ ÖĞRENCİLERİN SOYUNMA ODASINA GİRMİŞ

Bir başka öğrenci ise, "Bir gün soyunma odasında kızlar üstlerini değiştiriyorlar. Kapıda erkekler bekliyor. Ondan sonra adam geliyor. 'İçeri gireceğim' diyor. Çocuklar diyor ki 'Hayır içeride kızlar soyunuyor' diyor. Zorla içeri giriyor. Kızlar soyunurken sonra 'Yanlışlıkla girdim' diyor. Bir gün çöpü yerden alırken uyuyan kız öğrencimize arkadan tacizde bulunuyor. Daha sonraları bir sürü olaylar yaşanıyor. Spor salonumuzun soyunma odasına sürekli girip çıkıyor. Adam birinci katta görevli ama sürekli spor salonunda voleybol maçında kızları izliyor. Okul müdürünü şikayette bulunduk başta ciddiye alınmadı. İlçe Müdür tarafından okul müdürü görevden alındı. Hademe de şu an da açığa alındı. Biz hukuki olarak ceza istiyoruz." dedi.

"BU ÇOCUKLAR DA ÇOK DAR GİYİNİYORLAR"

Öğrenci velilerinden biri "Öğrencilerin, müdüre gidip şikayet ettiğinde 'canım bu çocuklar da çok dar giyiniyorlar' demesini kınıyorum" derken, bir diğer veli ise çocuklar tacize uğradığını belirterek, "Sadece burada değil her yerde. Bu okulda değil okullarda, otobüslerde olsun. Bunun bir önlemini alsınlar artık yeter. Biz çocuklarımızı buraya güvenip de gönderiyoruz, eğitim alsın diye gönderiyoruz. Bir çocuk okulda tacize uğruyorsa artık neresi güvenilir." diye konuştu.