Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.578
-0.44%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C
  Parlamenter sistem sona erdi

  Parlamenter sistem sona erdi

  98 yıl önce TBMM'nin açılmasıyla resmen hayata geçen parlamenter sistem dün son kez toplandı.
  • İHA
  • 16.05.2018 - 20:55

  Meclis'in 24 Haziran seçimi için tatile girmesi, 23 Nisan 1920’de başlayan parlamenter sistemin de sona ermesi anlamına geliyor.

  24 HAZİRAN SONRASI YENİ SİSTEM

  Parlamenter sistemli Meclis’in görüşeceği son konu torba teklif oldu. 24 Haziran seçimlerinden sonra Meclis kaldığı yerden devam edecek ancak sistem değişmiş olacak. Parlamenter sistemin yerine gelecek olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Türkiye için yeni bir dönem ve umut olacak.

  VEDA KONUŞMALARI YAPILDI

  Dün TBMM Genel Kurulu'nda Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi görüşüldükten sonra veda konuşmaları yapıldı. Dört siyasi parti grubu Grup Başkanvekilleri kürsüye çıkarak veda etti.

  Parlamenter sistem sona erdi #1

  TBMM Başkanvekili Yaşar Tüzün, 26. dönemin Cumhuriyet döneminin en çalkantılı dönemini yaşadığını belirterek, iç ve dış politikada önemli olaylara şahitlik ettiklerini ifade etti. Tüzün, 15 Temmuz akşamı nadir görülecek saldırıya maruz kaldığını belirterek, 26. dönemin milletvekilleri direnç ve azimle Cumhuriyete sahip çıktıklarını aktardı.

  Parlamenter sistem sona erdi #2

  GRUP BAŞKANVEKİLLERİ SON KEZ SÖZ ALDI

  Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, 26. dönemde iyi ve kötü günleri olduğunu kaydederek, TBMM'de kahraman milletvekilleri ile birlikte kahramanca durduklarını belirtti. 2016 yılında milletvekillerinin darbecilere 'dur' dediğini söyleyen Elitaş, milletvekillerine şükranlarını sundu.

  Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, tutuklu vekillerin emeklilere verilen sözleri, atanamayan öğretmenlerin umutlarının utancını yaşadıklarını belirterek, 24 Haziran'da yeni bir meclis olacağını söyledi.

  Parlamenter sistem sona erdi #3

  Halkların Demokratik Partisi Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Türkiye olarak çok acılar yaşandığına dikkat çekerek, HDP'li vekillerin milletvekilliğinin düşürüldüğünü ifade etti.

  Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan Akçay, 26. dönemin sonuna geldiklerini hatırlatarak, milletten aldıkları görevi ellerinden geldiği kadar iyi yaptıklarını belirtti. Akçay, 26. dönemde çok tarihi günler yaşadıkları ifade etti.

  Ardından Meclis, 24 Haziran seçimlerinin kesin sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanmasının üçüncü günü saat 14.00'te toplanmak üzere tatile girdi.

  Parlamenter sistem sona erdi #4

  Parlamenter sistem sona erdi #5

  Parlamenter sistem sona erdi #6

  Parlamenter sistem sona erdi #7

  Parlamenter sistem sona erdi #8


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir