Dolar
6.8387
0.3963%
Euro
7.6036
0.7459%
Altın
1729.51
0.6418%
Borsa
105324.57
-0.0333%
G. Altın
379.624
0.849%
Bitcoin
64528.32
0.7344%
18ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 18 C

  Mehmet Görmez: İslam medeniyeti çöküş yaşıyor

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Üzülerek belirteyim, çöküşüne şahit oluyoruz." dedi.
  • Ajanslar
  • 09.10.2015 - 20:39

  Mehmet Görmez: İslam medeniyeti çöküş yaşıyor

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce Yalova'nın Çınarcık ilçesi Esenköy beldesinde düzenlenen "İstanbul İmam Hatip Ortaokulları ve Anadolu İmam Hatip Liseleri Eğitim Yönetimi ve Kalite Çalıştayı"na katıldı.

  Çalıştayda konuşan Mehmet Görmez, İslam medeniyetinin havzalarının bulunduğunu, birinci havzanın İslam'ın doğduğu Hicaz bölgesi olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

  MÜSLÜMANLARIN BAŞINA GELEN KIŞLAR..

  "Hemen akabinde Bilad-i Şam ve Irak olarak bilinen, daha çok Arap kardeşlerimizin yaşadığı bölgeler. Şu anda bu bölgelere baktığımızda, hem Hicaz hem Irak hem Şam bölgeleri, İslam medeniyetinin ilk büyük havzası burada oluştuğu halde, hep birlikte -üzülerek belirteyim- çöküşüne şahit oluyoruz. Bu son Irak-Körfez Savaşları ve arkasından işgaller, işgallerden sonra meydana gelen şiddetler ve sonra 'bahar' adı altında Müslümanların başına gelen kışlar...

  İSLAM MEDENİYETİ ÇÖKÜŞ YAŞIYOR

  Aslında sadece bu başkentlerin binalarını, kültürünü, medeniyetini yok etmedi. Aynı zamanda bu İslam medeniyetinin ilk önemli havzalarının insanlığa ışık saçan bütün yönlerini ortadan kaldırdı. Buradaki bütün ilmi müesseseler yok oldu. Buradaki doku yok oldu. Yani Şiilerle Sünnileri beraber yaşatan, Müslim ile gayrimüslimi, Hristiyan ile Yahudi'yi, Ezidi'yi, Müslüman ile Müslüman'ı birlikte, barış içerisinde yaşatan bir ahlak ve hukuk çerçevesinde varlıklarını sürdüren o büyük doku yok edildi. Bu havza bir çöküş yaşıyor.

  AYAĞA KALKMAYI BEKLİYOR

  İslam'ın o medeniyetler kuran ana yolundan uzaklaşan farklı bir düşüncenin, hakikati ilk üç asrın tekelinde gören ama kendi hakikatini onlara mal eden, kendisine Selefi adını veren ve bunu bir ideolojiye dönüştüren, ideolojiyi kabul etmeyeni tekfir eden, tekfir ettiği insanla savaşmayı cihad zanneden, başka bir dönüşüm yaşamıştır. Bu coğrafya, İslam'ın doğduğu coğrafya, Medine'den bahsediyorum, Mekke'den, Yemen'den bahsediyorum. Ebu Musa el-Eşari'nin rahmet peygamberinin mesajlarını götürdüğü Yemen'den bahsediyorum. Yahut hemen akabinde Hazreti Ömer'in bizatihi kurduğu Bağdat'tan söz ediyorum. Bütün bu medeniyet havzasında üzülerek söyleyeyim bugün bir çöküş yaşanıyor ve ayağa kalkmayı bekliyor.

  ANADOLU İSLAMİYETİ YENİDEN AYAĞA KALKACAK

  Hasbelkader 5 senedir bu ateşten cübbeyi giymiş bir kardeşiniz olarak bütün bu dünyalarla ilişkileri geliştiren ve geliştirme çabası içeresinde olan bir kardeşiniz olarak söylüyorum, bütün bu yaralı, medeniyet bunalımı yaşayan havzalardaki Müslüman kardeşlerimizin hepsinin hala hafızasında ve yüreğinde şu umut var: 'Anadolu İslamiyet'i yeniden ayağa kalkacak ve yeniden ayağa kaldıracak, bütün İslam ümmetini zilletten kurtaracak, bizi yeniden tarihte olduğumuz gibi o izzetli konumumuza çıkaracak' diye bir umut içerisinde olduklarını hiçbir zaman unutmamalıyız."

  Görüş Bildir