Petrol
77.8
0.82%
Euro
19.5739
-0.07%
Dolar
18.6437
0.06%
Altın
1.069
-0.16%
Borsa
4828
0.01%
Bitcoin
317.600
-0.23%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C

  Menderes Türel'in talimatıyla 40 yıllık su çilesi bitti

  Antalya Manavgat ilçesi Beşkonak Bölgesi’nde yer alan Bozyaka köyünün 40 yıllık su çilesi, Başkan Menderes Türel’in talimatıyla son buldu.
  • 26.03.2015 - 17:52
  Menderes Türel'in talimatıyla 40 yıllık su çilesi bitti

  Menderes Türel in talimatıyla 40 yıllık su çilesi bitti #1

  Büyükşehir Belediyesi, Bütünşehir Yasası ile Antalya’da ücra köylerin kangrene dönen sorunlarını tek tek çözüyor. Sahilden, dağ köylerine hizmet açığını kapatmak için seferberlik başlatan Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların yüzünü güldürüyor.

  Antalya’ya 120, Manavgat’a 60 kilometre uzaklığındaki Bozyaka Köyü’nün içme suyu çilesi, Başkan Menderes Türel’in talimatıyla son buldu.

  ÇEŞMELERDEN DAMLA DAMLA SU GELİYORDU

  Bozyaka Köyü’ne 40 yıl önce içme suyu getirildi. Gelen su, evler için değil; köyün ortak kullanımı içindi. Köy çeşmelerine 20’lik borularla bağlanan su evlere ulaşmadı.

  Menderes Türel in talimatıyla 40 yıllık su çilesi bitti #2

  EVLERDE SU ÇİLESİ

  Yıllarca çeşmelerden evlerine su taşıyan köylüler, daha sonra kendi imkanları ile bu şebekeden evlerine parmak borularla hat bağladı. Yetersiz kalan şebeke nedeniyle, evlerde su çilesi başladı. 35 hanenin bulunduğu Bozyaka’da bir evde musluk açıldığında, diğerinde su akmıyordu. Çeşmelerden damla damla su geliyordu. Yıllardır süregelen sorunun çözümü için köylüler çalmadık kapı bırakmadı ancak sorunları bir türlü çözülmedi.

  ÇEŞMELERDEN GÜRÜL GÜRÜL SU AKTI

  Bozyaka’nın feryadını Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel duydu. Türel’in talimatıyla ASAT ekipleri, yetersiz durumda olan içme suyu hattını yeniledi. 40 yıl önce 20’lik olarak döşenen şebeke hattı, değiştirildi. Ekipler, 1 hafta süren çalışmada 1600 metre kanal kazarak, şebekeye 63’lük PE100 plastik borular döşedi. 35 bin liraya mal olan su şebeke hattı, vatandaşların yıllardır çektikleri su çilesini kökünden çözdü. Artık çeşmelerden kesintisiz gürül gürül su akarken, on yıllardır süren sorunları kısa sürede çözülen köylüler büyük sevinç yaşadı.

  Menderes Türel in talimatıyla 40 yıllık su çilesi bitti #3

  SU GELİNCE ABDEST ALIP NAMAZ KILDILAR

  Su sorunun çözüleceğini duyan köyün yaşlıları Büyükşehir ekiplerini sabah namazından sonra köyün girişinde beklemeye başladı. Ekipleri sevinçle karşılayan yaşlılar, çalışmaları bir an olsun ayrılmadan izledi. İş makinelerini inceleyen ve işçiler ile sık sık sohbet eden yaşılar, yaşadıkları sorunları anlattı. Su bağlanınca, 5 ihtiyar delikanlı ilk olarak yeni şebekeden gelen su ile abdest alıp, namaz kıldı. Köylüler, feryatlarına kulak veren, söz verdiği gibi çözen Başkan Menderes Türel’e teşekkür etti.

  ÇİLE SON BULDU

  85 yaşındaki Ali Türk şunları söyledi: “Köy Hizmetleri tarafından suyun getirildiği dönemde muhtar azasıydım. Köyün belli noktalarına dört çeşme yapıldı. Köylü yıllarca bu çeşmelerden evlerine su taşıdı. Daha sonra vatandaşlar kendi imkânları ile evlerine su bağlattı. Ama boruların küçük olması su yetersizliğine yol açtı. Menderes Başkan sağolsun, borularımızı yeniledi.  Çile son buldu. Artık su problemi çekmeyeceğiz.”

  Menderes Türel in talimatıyla 40 yıllık su çilesi bitti #4

  SU HİÇ KESİLMEYECEK

  Köy sakinlerinden Mustafa Türk, “40 yıldır biz bu borulardan ve su deposundan gelen suyu içiyorduk. Üç ev aynı anda musluk açtığı zaman, dördüncü evin suları kesiliyordu. Menderes Başkanımızdan Allah razı olsun. Göreve gelir gelmez imdadımıza koştu. ASAT ekipleri, borularımızı değiştirdi. Artık 30 hane aynı anda musluklarını açmış bile olsa su hiç kesilmeyecek. Ayrıca yollarımız stabilize durumdaydı ve çok bozuktu Büyükşehir Belediyesi yollarımızı da düzeltti. İnanıyorum kısa süre sonra yollarımız asfaltla da tanışacak” diye konuştu.

  KÖYLER HİZMET ALIYOR

  Bozyaka Muhtarı Hüseyin Şimşek, Bütünşehir Yasası ile hizmet almaya başladıklarını söyledi. Şimşek,“40 yıllık içme suyu sorunumuz çözüldü. Yollarımız düzenleniyor. Başkan Türel, bir dediğimizi iki etmiyor. Daha önce bu sorunlar çözülemez, sürüncemede kalırdı. Tamam denir yapılmazdı. Büyükşehir Yasası sayesinde köyler hizmet alıyor. Artık köylerde yaşamak çile olmayacak, kolaylaşacak” dedi.

  Kendilerine çalışma gücü ve enerjisini Antalyalıların verdiğini kaydeden Başkan Türel, “Demre’deki Fatma ninenin, Zeynep teyzenin, Bozyaka’da Ali amcamızın, Mehmet amcamızın mutluluğu bize yetiyor. Onların duaları ile başarı geliyor” ifadelerini kullandı. Başkan Türel, kırsal alanlarda yapılan çalışmaların yaz dönemi ile birlikte artarak devam edeceğini kaydetti.


  Görüş Bildir