Petrol
83.24
-0.56%
Euro
19.3194
0.32%
Dolar
18.6411
0.08%
Altın
1.045
0.28%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
309.366
0.41%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Mersin'de, 60 milyon yıl öncesine ait salyangoz fosili bulundu

  Paleosen döneme ait olduğu tahmin edilen salyangoz fosili Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'ndeki müzeye bağışladı.
  • DHA
  • 22.05.2021 - 14:54
  • Güncelleme : 22.05.2021 - 15:21
  Mersin'de, 60 milyon yıl öncesine ait salyangoz fosili bulundu

  Mersin kent merkezine 60 kilometre uzaklıktaki Toroslar ilçesine bağlı, 1500 rakımlı Arslanköy Mahallesi'nde 5 gün önce bisikletle giden Süleyman Uygun, salyangoz fosili buldu.

  Uygun, taş parçası sandığı fosili alıp, fotoğrafını da sosyal medya hesabından paylaştı.

  60 YIL ÖNCESİNE AİT

  Yaptığı araştırmalar sonucu arazide bulduğunun, salyangoz fosili olduğunu öğrenen Uygun, MEÜ Su Ürünleri Fakültesi'nde açılan Deniz Canlıları Müzesi'ne bağışladı.

  İnceleme yapan Prof. Dr. Deniz Ayas ise salyangoz fosilinin ender bulunan tür ve 60 milyon yıl öncesinden Paleosen dönemine ait olduğunu söyledi.

  Mersin de, 60 milyon yıl öncesine ait salyangoz fosili bulundu #1

  'HEYECANLANDIK'

  Salyangoz fosilinin tarihini öğrenince heyecanlandığını söyleyen Süleyman Uygun, "Arazide bisiklet sürerken, kardeşimin oğlu Uygar, yerde bir şey gördüğünü söyledi. Bisikletten inip, bakınca şeklini beğenerek, yanıma aldım ve sosyal medyada paylaştım daha sonra fosil olduğunu öğrendim. Bu bizi çok heyecanlandırdı. Evimizde kalmasını istemedik. Müzeye bağışlayarak, herkesin bunu görmesini istedik." dedi.

  Mersin de, 60 milyon yıl öncesine ait salyangoz fosili bulundu #2

  “ENDER BULUNAN FOSİL”

  Taşın Paleosen döneme ait olduğunu belirten Prof. Dr. Deniz Ayas ise "Toroslar'da çok sayıda fosil elde ediliyor. Anadolu eski zamanlarda Tetis Denizi'nin tabanıydı. Afrika kıtasının Avrasya'ya bindirmesi sonucunda yükselen bir bölgedir Anadolu. Bu nedenle çok sayıda deniz fosilini barındırır. Bu Paleosen döneme ait bir salyangoz fosili. Bunlar kalker iskeleti olmasından kaynaklı kolaylıkla fosilleşebiliyorlar. Bu bölgede çok sayıda fosil görüyoruz ama bu biraz daha ender bulunanlardan." diye konuştu.

  Mersin de, 60 milyon yıl öncesine ait salyangoz fosili bulundu #3

  “MERSİN FOSİL YÖNÜNDEN ÇOK ZENGİN”

  Fosili detaylı incelemelerini yaptıktan sonra müzede sergileyeceklerini kaydeden Ayas, "Paleosen dönemi yaklaşık 60 milyon yıl öncesi bir dönem. Bu dönemde Anadolu'dan bahsedemiyoruz. Anadolu Tetis Denizi'nin tabanı olarak geçiyor. O dönemlere ait deniz canlısı fosili. Çok sayıda örnek var, bu da Anadolu'nun bir deniz tabanı olduğunu kanıtlıyor. Mersin fosil yönünden çok zengin. İnsanlar doğada gezerken bu fosillerle karşılaşıyor. İnsanlara için ilginç geliyor ve evlerinde barındırıyorlar. Bu doğru bir şey değil; çünkü fosillerin bilimsel önemi var. Müzeler, fosillerin diğer insanlar tarafından görülmesi için fırsat. Ben elinde fosil olanların müzeye bağışlaması için çağrı yapıyorum." dedi.

  Mersin de, 60 milyon yıl öncesine ait salyangoz fosili bulundu #4


  Görüş Bildir