Euro
15.2573
-0.09%
Dolar
13.4568
-0.11%
Altın
793.5110
-0.01%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
490.960
0.99%
-0ºC
İstanbul
Çok bulutlu -0 C

  Mersin'de bekar erkeklerden evde kaldık eylemi

  Mersin'de kırdan şehre göç nedeniyle evlenecek kız bulamayan köylüler eyleme başladı.
  • Ajanslar
  • 05.04.2016 - 10:44
  Mersin'de bekar erkeklerden evde kaldık eylemi

  Mersin’in Erdemli ilçesinde, yaşadıkları kırsal bölgede şehre göç sebebiyle evlenecek kız bulamayan gençler, seslerini duyurmak için sancakla köy meydanına yürüdü.

  Mersin de bekar erkeklerden evde kaldık eylemi #1

  Mersin'de bekar erkeklerden evde kaldık eylemi VİDEO

  TERÖRDEN DAHA KÖTÜ

  Köyken, Büyükşehir Yasası’yla mahalleye dönüşen ilçe merkezine 50 kilometre uzaklıktaki dağlık bölgedeki Üzümlü’de nüfusun yaşlandığını anlatan gençler, bu gidişin terör belasından daha kötü olduğunu savundu.

  Mersin de bekar erkeklerden evde kaldık eylemi #2

  EVDE KALMIŞ ERKEKLER

  Ellerinde ’Usta sözümüz söz en az 5 çocuk’, ’Mevzu derin ustam’ ve ’Ne olursan ol yine de gel’, ’E.K.E. köyü’ (Evde Kalmış Erkekler) yazılı dövizler ile yürüyen mahalleli, yetkililere seslerini duyurmaya çalıştı. Mahalle ozanının etrafında toplanan dertli vatandaşlar soruna birlikte çözüm aradı.

  Mersin de bekar erkeklerden evde kaldık eylemi #3

  SORUNUMUZ BÜYÜK

  Üzümlü Muhtarı Mustafa Başbilen, "25 ila 45 yaş arasında 25 bekar gencimiz var. Sorunumuz büyük. Gençlerimizin bekar olması köy nüfusumuzu azaltıyor. 400 nüfustan 200 nüfusa düştük. Göç başladı, kızlar da dışarı gitti. Gençler de ’biz vatanımızı, köyümüzü terk etmeyiz’, ’köyde kalmak istiyoruz’ diyorlar" dedi.

  "CUMHURBAŞKANINA SÖZ"

  Yetkililerden yardım istediklerini ifade eden Başbilen, "Cumhurbaşkanımıza biz buradan söz veriyoruz. Bu gençlerin hepsinin 5’er çocuk yapacaklarının sözünü veriyoruz. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız bu konuda bize yardımcı olsun. Teşekkür ediyoruz, köyümüzün sorunu budur" diye konuştu.

  "ÇOCUK SESİ DUYMAK İSTİYORUZ"

  Köyün en yaşlısı Zeynep Öztürk, "Bunlar nasıl evlenecek düşünüyoruz. Bir yerden bir şeyler duyup gidiyoruz olmuyor. Evlendiremedik, evleri de yapıldı, her şeyleri var. Gençleri evlendirmek için Başbakanımızdan yardım istiyoruz. Çocuk sesi istiyoruz, gençlerimizi evlendirmek istiyoruz" dedi.

  Yaşananlara bir çare isteyen gençlerden Ahmet Telli ise "Çarenin ne olduğunu bilmiyoruz ama bu gerçekten analiz edildiğinde terörden daha büyük bir sorun, büyük bir bela bizce. Çoğalmayan nüfus, yaşlanan bir nesil var" şeklinde konuştu.


  Görüş Bildir