Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
321.485
0.05%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Mübaşirlerin nefesini yormayan adliye uygulaması

  Sivas Barosu'nun Sessiz Adliyeler Projesi kapsamında hayata geçirdiği mobil uygulama ile adliyede mübaşirler, yüksek sesle bağırmak zorunda kalmıyor.
  • İHA
  • 19.12.2019 - 04:05
  • Güncelleme : 19.12.2019 - 04:05
  Mübaşirlerin nefesini yormayan adliye uygulaması

  Türkiye genelinde ilk olma özelliği taşıyan “Duruşma Takip Sistemi” uygulamasının, gelecekte çeşitli adliyelerde kullanılması planlanıyor. Sivas Adliyesi'nde yapılan programla, “Duruşma Takip Sistemi” uygulamasının tanıtımı yapıldı.

  "TÜRKİYE'DE BİR İLK"

  Konuyla ilgili açıklama yapan Sivas Barosu Başkanı Hacı Demir, “Sessiz Adliyeler Projesi kapsamında bir proje ürettik bu proje Türkiye’de bir ilk, projedeki asıl gaye takdir edersiniz ki mübaşirlerin duruşma çağrılarını yaparken eski usulle koridorlara çıkıp Avukat filanca veya duruşma taraflarını bağırarak anons ediyorlardı. Bizde dijital dünyayı kullanmak adına bir proje üretmeye çalıştık tamamen altyapısı baromuza ait olan Duruşma Takip Sistemi (DTS) adı altında bir yazılım yaptırdık. Bu yazılımın hem web ara yüz tarafı var hem de mobil uygulama tarafı var ve buradaki asıl gayemiz hem avukatlarımızın duruşmalarını daha sağlıklı bir şekilde takip edebilmeleri hem de aynı zamanda mübaşirlerimiz o klasikleşen mübaşir çığırtkanlıklarının önüne geçmek ve adliyelerimizin biraz daha sessiz kalmasını sağlamak için daha nezih ve sakin bir çalışma ortamı oluşturmak için böyle bir uygulamaya geçmek istedik. Neticede de başardık. Yaklaşık 5-6 aydır söz konusu sistemi kullanıyoruz. Bahsettiğim üzere bu sistem Türkiye’de bir ilk ve geliştirmeleri de devam ediyor. Bir yandan geliştirme çalışmalarını yaparken diğer yandan da mobil uygulamamızı daha farklı nasıl kullanabiliriz diye var gücümüzle gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz” dedi.

  "HEM AVUKATLARA HEM DE BİZE KOLAYLIK SAĞLADI"

  Sivas Adliyesi'nde görev yapan mübaşir Erkan Susal, hayata geçirilen projenin hem avukatlara hem de kendilerine kolaylık sağladığını söyledi.

  Sivas Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Burçin Çetinkaya, “Bu sistemin öncelikle Sivas’tan çıkmış olması bizim için gurur kaynağı. Ağır Ceza Mahkemelerinde, Asliye Mahkemelerinde ve birçok mahkemede uygulama ile artık mübaşirlerin avukatları çağırması yanı sıra teknolojinin kullanılması da bizim işimizi son derece kolaylaştıracak. Bizim işimizin kolaylaşması demek vatandaşın işinin kolaylaşması demektir.“ şeklinde konuştu.

  Mübaşirlerin nefesini yormayan adliye uygulaması #1

  Mübaşirlerin nefesini yormayan adliye uygulaması #2

  Mübaşirlerin nefesini yormayan adliye uygulaması #3

  Mübaşirlerin nefesini yormayan adliye uygulaması #4


  Görüş Bildir