Dolar
6.8203
0.1262%
Euro
7.566
0.2477%
Altın
1729.32
0.6307%
Borsa
105520.47
0.1525%
G. Altın
379.237
0.7462%
Bitcoin
64237.86
0.2809%
20ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 20 C

  Paralel Yapı soruşturmasında eski rektör de gözaltında

  Konya merkezli Paralel Yapı soruşturması kapsamında, Mevlana Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam gözaltına alındı.
  • Ajanslar
  • 23.05.2015 - 03:48

  Paralel Yapı soruşturmasında eski rektör de gözaltında

  Bahattin Adam

  Sabah saatlerinde Konya merkezli başlatılan operasyon kapsamında, gözaltılar sürüyor. Şüpheliler, polisteki işlemlerinin ardından sağlık kontrolü için Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesine getiriliyor.

  31'İ EMNİYET MENSUBU

  19 ilde düzenlenen operasyonlarda hakkında gözaltı kararı bulunan 66 kişiden 31'inin emniyet mensubu olduğu ve toplam 43 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

  Soruşturma kapsamında, Ankara'da aranan eski birinci sınıf emniyet müdürü Anadolu A'nın da Konya'nın Cihanbeyli ilçesinde bir köy yolunda ekiplerce gözaltına alındığı öğrenildi. Şüphelilerden gözaltına alınanlar arasında eski Konya İstihbarat Şube Müdürü E.K. da yer alıyor.

  Bu arada, soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Şuçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, eski Bingöl Emniyet Müdürü E. T., eski Konya İl Emniyet Müdür Yardımcısı E. K., Mevlana Üniversitesi eski Rektörü B. A., A. U., A. O. A., S.Ö, H.Ç'yi gözaltına aldı.

  ESKİ REKTÖR GÖZALTINDA

  Operasyon kapsamında eski Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam da gözaltına alındı. Sağlık kontrolü için Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilen Prof. Dr. Adam, gazetecilerin, "Neyle suçlanıyorsunuz?" sorusuna; "Siz daha iyi biliyorsunuz. 10 yıl Konya'ya hizmet ettik, vicdanı sızlamayanlar utansın. Biz hiçbir şey yapmadık. Doğru bildiğimiz yoldan da kesinlikle ayrılmıyoruz" diye cevap verdi.

  Şüphelilerin iş adamına usulsüz soruşturma yaptıkları iddiası

  Şüpheliler arasında halen aranmakta olan 2003-2009 yıllarında Konya Emniyet Müdürlüğü yapan M. S. T. ve eski İzmir Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü M. E. de bulunuyor.

  Soruşturmada şüphelilerin gözaltına alınma gerekçesinde, Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi'nin 2008 yılında yaptığı operasyonda, Konya merkezli Okyanus Şirketler Grubu Başkanı N. A. ve 249 kişiye asılsız delillerle gözaltı işlemi yaptıkları yer alıyor.

  Gerekçede, dönemde Okyanus İnşaat'ın yaklaşık 200 dairesine satılamaz tedbiri konulduğu, ancak şüphelilerden birinin bu dairelerden 2'sini satılamaz tedbirine karşılık, usulsüz bir şekilde piyasasından daha ucuza satın aldığının ortaya çıktığı kaydediliyor. Yine şüphelilerden emniyet mensubu olduğu belirtilen bir kişinin, Konya'daki bir emlak şirketinin reklamında oynadığı ve bu şirketten 2 daire aldığı öne sürülüyor.

  Şüphelilerin bazıları tarafından İş adamı Argun'un 'Energaz' adıyla borsada halka arz edilen 75 milyonluk şirketinin değerinin usulsüz soruşturmalarla düşürüldüğü ve değerinin çok fazla altında 11 milyona başka bir iş adamına satın aldırdıkları iddia ediliyor.

  MAKAM ARACI USULSÜZ SATILDI İDDİASI

  Emniyet Müdürlerinin makam aracının değiştirilmesi kararının gelmesinin ardından şüphelilerin, söz konusu makam aracını başka bir emniyet mensubuna sattığı ve onun da bu aracı bir şirkete kiralık olarak verdiği iddia ediliyor.

  Şüphelilerin Mevlana Üniversitesi'ne usulsüz bir şekilde arazi temin etmeye çalıştıkları, karşı çıkanlara da usulsüz operasyon düzenledikleri belirtiliyor.

  Görüş Bildir