Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
480.743
1.54%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C

  Peribacaları aşıkların kurbanı oldu

  Kapadokya'nın simge peribacalarından 'Üç Güzeller'i ziyaret eden aşıklar, sevdiklerinin isimlerini bu eşsiz yapılara kazıyarak ya da sprey boya ile yazarak binlerce yılda oluşan tabi güzelliğin kalbine hançer saplıyor.
  • 14.09.2014 - 17:14
  Peribacaları aşıkların kurbanı oldu

  Peribacaları aşıkların kurbanı oldu #1

  Nevşehir-Ürgüp yolunda bulunan doğa harikası Üç Güzeller, iki büyük ve bir küçük peribacasından oluşuyor. Peribacalarını görmek isteyen milyonlarca turist dünyanın dört bir yanından Kapadokya’ya geliyor. Seyir tepesinden Üç Güzelleri izleyen turistler, hatıra fotoğrafı çektirmeden buradan ayrılmıyor.

  Peribacaları aşıkların kurbanı oldu #2

  PERİBACALARINA İSİM YAZIYORLAR

  Ancak, dünyanın göz bebeği şaheserleri ziyarete gelen yerli turistlerden bazıları, peribacalarına "aşkları"nın isimlerini sert bir cisimle kazımadan, kalp şekli yapmadan ya da renkli sprey boyalarla isim yazmadan gitmiyor. Yerli ve yabancı turistlerin de tepkisini çeken bu uygulamayı yetkililer de engelleyemiyor.

  Peribacaları aşıkların kurbanı oldu #3

  Aksaray’dan bölgeyi gezmeye gelen Mehmet Timuçin, eşsiz doğal güzelliğe bu tür yazıların yazılmasının doğru olmadığını belirterek, "Yazan kişileri kınıyorum, çok ayıp bir şey. Adımızı dünyaya kötü duyuruyorlar" dedi. Niğde’den gelen Aysun Özdemir ise peribacalarının bu şekilde tahrip edilmesini doğru bulmadığını ifade ederek, yetkililerin bir an önce tedbir almalarını ve insanlığın ortak mirası olan doğal güzelliklerin korunması gerektiğini dile getirdi.

  Peribacaları aşıkların kurbanı oldu #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir