Euro
10.315
-0.03%
Dolar
8.8228
0.06%
Altın
496.06
-0.03%
Borsa
1.392
0.51%
Bitcoin
377.920
-3.36%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C

  Rusya'dan vize kolaylığı

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın vizeleri kısmi olarak kaldıracağını açıkladı.
  • Haber Merkezi
  • 15.08.2018 - 22:00
  • Güncelleme : 16.08.2018 - 00:32
  Rusya'dan vize kolaylığı

  10. Büyükelçiler Konferansı Başkent Ankara’da devam ediyor. 17 Ağustos tarihine kadar sürecek konferansın üçüncü gününde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından akşam yemeği verildi.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla gerçekleşen programda katılımcılara hitap eden Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile tüm kurumların olduğu gibi Dışişleri Bakanlığının da daha güçlü ve dinamik olacağını, bugüne kadar yapılan hizmetleri daha güçlü bir şekilde aşkla şevkle yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

  RUSYA İLE VİZE KOLAYLIĞI

  Dışişleri Bakanlığı olarak yurt dışındaki iş forumların düzenlenmesi ve Karma Ekonomik Komisyonu toplantılarının daha düzenli gerçekleşmesi için çaba gösterdiklerini kaydeden Çavuşoğlu, şu açıklamalarda bulundu:

  "Diğer taraftan ticaretimizin artması, ihracatımızın artması için en az Ticaret Bakanlığımız kadar en az çaba sarf ediyoruz. Elbette yurt dışındaki misyonlarımızda müşavirliklerimizin atanması konusunda şimdi bakan arkadaşlarımızla beraber çalışıyoruz ve bu süreci de hızlandıracağız. Cumhurbaşkanımız da önem veriyor.

  Rusya dan vize kolaylığı #1

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov ile birlikte.

  Dünyada diplomatik misyon sayısı bakımından beşinciyiz ama bizi en güçlü kılan şeylerden bir tanesi de o ülkelerde ticaretin dışında, firmalarımızın yatırım yapmasıdır hangi sektörde olursa olsun. O yüzden bu yatırımların artması için de Ticaret Bakanlığımızda beraber birlikte arkadaşlarımızla beraber çalışmaya devam edeceğiz.

  74 ÜLKE İLE VİZELER KALDIRILDI

  Elbette her ülkeye vizesiz seyahat etmek istersiniz, bunu biliyoruz. Biz de bugün 74 ülkeyle vizeleri kaldırdık, kaldırmaya devam ediyoruz. Rusya ile Dışişleri Bakanı Lavrov ile bir araya geldik ve iki konuyu konuştuk.

  Bir bizim vatandaşlarımıza uygulanan vizelerin kaldırılması, iki Suriye ve İdlib konusu. İş adamlarımıza özellikle tır ve kamyon şoförlerimize, resmi pasaport sahiplerine, servis pasaport sahiplerine vizelerin kaldırılması konusunda prensipte anlaştık. Bir yerden başlamamız lazım. Bayramdan sonra ortak çalışma grubumuz bir araya gelecek, bunu yürürlüğe koyacağız. Temennimiz tabii ki vizelerin tamamen kalkması. Daha farklı ülkelerle de bu çalışmaları sürdüreceğiz.

  AB İLE VİZE SERBESTİSİ

  Avrupa Birliği ile vize serbestisini hayata geçirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. En son 72 kriterden 7 kriter kalmıştı şimdi 6’ya düştü, önümüzdeki günlerde AB Komisyon Başkanı ile beraber bir araya geleceğiz ve vize serbestisi için çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Serbest ticaret anlaşmalarının müzakere edilmesi ve bunların bir an önce imzalanması, sadece ülkelerle değil bölgesel ekonomik örgütler ile de eş zamanlı bu müzakerelerin sürdürülmesi dış politikamızın önceliklerinden birisidir.

  Latin Amerika’da olsun Afrika’da olsun Asya bölgesinde olsun çok sayıda bölgesel örgütle bu müzakereleri yürütüyoruz. Birçok ülke ile de Serbest Ticaret Anlaşması veya Tercihli Ticaret Anlaşması müzakerelerini de sürdürüyoruz. Önümüzdeki süreçte Türkiye’ye yönelik yatırımların artması için de çaba sarf ediyoruz. Ülkemizin tanıtımı için ve ülkemize yönelik karalama kampanyalarının önüne geçmek için çok çaba sarf ediyoruz"

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir