Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.920
1.45%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Seçim yasakları yarın başlıyor

  Cumhurbaşkanı seçimi için seçim propagandası ve yasakları 31 Temmuz'da başlıyor.
  • 30.07.2014 - 17:39
  Seçim yasakları yarın başlıyor

  ysk

  Seçim yasakları kapsamında; yarından itibaren kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla, adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın ve herhangi bir surette dağıtım yapılamayacak.

  PROPAGANDA İÇEREN YAYINLAR YAPILAMAYACAK

  Oy verme gününü takip eden güne kadar; şehir içi veya şehir dışında, toplu taşıma amacıyla kamu hizmetlerinde kullanılan taşıtlarda propaganda içeren yayınlar yapılamayacak. Kamu yararına çalışan dernek ve vakıflar, seçmenin oyunu etkileyebilecek girişimlerde bulunamayacak.

  YURTDIŞINDA OY VERME İŞLEMİ YARIN BAŞLAYACAK

  Yurt içinde yapılacak seçim propaganda gezilerine; Başbakan ve Bakanlarla, milletvekilleri makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla katılamayacak. Yine seçim gezilerinde; protokol icabı olan karşılama ve uğurlama törenleri yapılamayacak, resmi ziyafet verilemeyecek. Seçim propagandasıyla ilgili gezilere hiçbir memur katılamayacak. Bu arada yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemi yarın başlayacak ve 3 Ağustos Pazar günü sona erecek.

  SEÇİM PROPAGANDA DÖNEMİ 9 AĞUSTOS'TA SONA ERECEK

  Adaylar, radyo ve televizyon propaganda konuşmalarına da yine 3 Ağustos Pazar günü başlayacak. Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması ise 4 Ağustos Pazartesi günü tamamlanacak. Seçim propaganda dönemi 9 Ağustos Cumartesi günü saat 18.00'de sona erecek. İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanamadığı takdirde seçimin ikinci tur oylaması 24 Ağustos Pazar günü yapılacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir