Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
563.924
-0.72%
15ºC
İstanbul
Yağmur 15 C

  Serap Eser davasında yeniden yargılama talebi

  Lise öğrencisi Serap Eser'in hayatını kaybettiği İETT otobüsüne molotofkokteylli saldırı davasında verilen iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası onanan Salman Akpınar ile Hamit Aksan'ın avukatı, eski bakan İdrasi Naim Şahin'in iddiasını gerekçe göstererek yeniden yargılama istedi.
  • 27.01.2015 - 23:11
  Serap Eser davasında yeniden yargılama talebi

  Serap Eser davasında yeniden yargılama talebi #1

  Avukat Hüseyin Boğatekin'in İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunduğu dilekçede, Akpınar ile Aksan hakkında kapatılan Özel Yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından mahkumiyet kararı verildiği ve kararın Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce onandığı anımsatılarak, sanıkların 6 yıldır tutuklu olduğu ve her iki sanığın da halen Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde otobüs şoförünü de öldürmeye teşebbüsten yargılandığı hatırlatıldı.

  İDRİS NAİM ŞAHİN'İN İDDİASI GEREKÇE GÖSTERİLDİ

  Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in "olayı istihbarat elemanlarının gerçekleştirdiği" iddiasına değinilen dilekçede, şunlar kaydedildi:

  ''Bu beyanlarla, devletin yakın zamana kadar en kudretli güvenlik yetkilisi olan bir kişi, yapılan bir yargılamanın, kesinleşen mahkeme kararının, ömürleri tek hücreli odalarda çürütülmekte olan gençlerin geleceğini, çocuğu vefat eden bir ailenin gerçeklik algısını tümden değiştirmiştir. Bu andan itibaren, ortada acilen yenilenmesi gereken bir yargılama, araştırılması gereken hususlar ve özgürlüğüne kavuşması gereken insanlar bulunmaktadır."

  Dilekçede, olayla ilgili yeniden yargılama yapılması ve infazların durdurularak tahliye kararı verilmesi talep edildi.

  SERAP ESER NASIL ÖLMÜŞTÜ

  Küçükçekmece'de, 8 Kasım 2009'da, Söğütlüçeşme-Zeytinburnu seferini yapan İETT otobüsüne molotofkokteylli saldırı düzenlenmiş, yüzü, eli ve bacaklarında yanıklar oluşan 17 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Serap Eser, hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

  Olayla ilgili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması içinde yer aldığı belirlenen Salman Akpınar ve Hamit Aksan, "Devletin birliğini bozmak ve ülke topraklarından bir kısmını devlet idaresinden ayırma amacına yönelik olarak vahamet arz eden eylemi gerçekleştirdikleri" gerekçesiyle ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

  Bakırköy 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi de 18 Nisan 2013'te dosyaları ayrılan 5 sanığı, 24 yıl ikişer ay hapis cezasına çarptırmış ve ayrılan dava dosyaları Yargıtay'a gönderilmişti.

  Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 25 Mart 2013'te sanıklar Salman Akpınar ve Hamit Aksan'ın aldıkları hapis cezalarını onarken, bu 2 sanıkla ilgili otobüsü kullanan şoför Recep Keskin'e karşı da ''kasten öldürmeye teşebbüs'' suçundan her zaman dava açılmasının mümkün görüleceğini belirtmiş, bunun üzerine Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeni bir yargılama başlatılmıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir