Petrol
114.55
3.09%
Euro
17.5767
0.61%
Dolar
16.3634
-0.01%
Altın
973.33
-0.15%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
487.578
-0.77%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Suriye'den gelenler mallarını da yanlarında getiriyor

  IŞİD saldırılarından kaçarak Türkiye'ye sığınanlardan bazıları geri dönünce bulamamaktan endişe ettikleri için, mallarını da getirmek istiyor.
  • 22.09.2014 - 11:35
  Suriye'den gelenler mallarını da yanlarında getiriyor

  Türkiye-Suriye sınırı yoğun günlerinden birini daha yaşıyor. Sınırın Türkiye tarafında askerler, Suriye tarafında ise IŞİD saldırılarından kaçan Kobani sakinleri bekliyor. Kimisi Türkiye tarafına geçiyor, kimisi ise beklemeye devam ediyor. Sınırın öbür tarafında sadece insanlar yok, tarım makineleri, otomobiller ve canlı hayvanlar göze çarpıyor. Bekleyenler, askerlere Kürtçe, Arapça karışık bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Kobanili Ali Abbas da tel örgülerin arkasından sesini duyurmaya çalışıyor. Abbas’ın derdi kendisini değil, arabasını ve tarım makinelerini karşıya geçirmek.

  Suriye den gelenler mallarını da yanlarında getiriyor #1Araçlarıyla sınıra gelen Kobani sakinleri, araçlarıyla birlikte geçmek için günlerdir bekliyor.

  "GETİRMEZSEK IŞİD ALIR"

  Ali Abbas, sahip olduğu şeylerin IŞİD’in eline geçmesinden endişe ediyor: "Eğer mallarımızı geçiremezsek IŞİD gelir ya yakar ya da alıp götürür savaşta kullanır. Türkiye, sınırın öbür tarafında geçirsin ya kendine alsın ya da orda bir yer bulup oraya alsın ki yakılmasın. Bu insanlar yıllardır emek harcayıp bu malları aldı, hepsi boşa gidecek".

  HEM HAYVANLARINI HEM ARAÇLARINI SOKMAK İSTİYOR

  Abdullah Nebo’nun ise hem araçları hem hayvanları var. Nebo da biçerdöverini, traktörlerini Türkiye'ye sokmak istiyor: "Bunları alabilmek için yıllarımı verdim şimdi elimden gidecek. IŞİD gelip yakacak hepsini. Üç gündür bekliyoruz, hayvanlarımızı bırakmıyorlar. Onları da bıraksınlar. Biçerdöverleri getirdik, traktörleri getirdik almıyorlar.”

  "NE ZAMAN OLSA GERİ ALIRIZ"

  Sınırdaki tel örgülerin diğer tarafındaki araç kuyruğu uzadıkça uzuyor. Kuyruktaki biçerdöverinin başında bekleyen Fethi Kadir’in talebi de aynı. Kadir de tarım araçlarını Türkiye’ye getirmek istiyor, ”Buraya getirmesek IŞİD götürür, burası daha güvenli. Burada bir şey olmaz, ne zaman olursa geri alırız.” diyor. Ancak Kobanililerin tüm ısrarlarına rağmen şimdilik sadece insan geçişine izin veriliyor. Sahipleri, hayvanlarıyla birlikte sınırda sabahlıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir