Euro
10.3954
0.82%
Dolar
8.7038
0.74%
Altın
496.79
0.52%
Borsa
1.411
0.6%
Bitcoin
302.753
5.63%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Suriyeli baba çocuğunun ismini SİHA'dan esinlendi

  İdlibli baba, yeni doğan çocuğuna Türkiye'nin Bahar Kalkanı Harekatı'nda kullandığı SİHA'lardan Bayraktar'ın ismini verdi.
  • AA
  • 04.03.2020 - 15:32
  Suriyeli baba çocuğunun ismini SİHA'dan esinlendi

  Türk SİHA'sı Bayraktar, Suriyeli çocukların ismi oluyor...

  Suriye'de İdlib'in güneyinde yer alan Maarathırmalı Hac Mahmud, yaşadıkları köyün Esad rejiminin eline geçmesiyle göç ve savaş arasında geçen hayatlarını ve çocuklarının hikayesini AA muhabirine anlattı.

  Suriyeli baba çocuğunun ismini SİHA dan esinlendi #1

  Köylerinin rejimin eline geçmesinin ardından zulme maruz kalmamak için göç etmeye karar verdiklerini aktaran üç çocuk babası Hac Mahmud, beş kez yer değiştirdikten sonra Türkiye-Suriye sınırındaki Salva köyüne yerleştiklerini ifade etti.

  Suriyeli baba çocuğunun ismini SİHA dan esinlendi #2

  "OĞLUMA TÜRK SİHA'SI BAYRAKTAR'IN İSMİNİ VERDİM"

  Burada oğullarının dünyaya geldiğini anlatan Mahmud, "Her çocuğumun isminin ayrı bir anlamı var. Oğlum Ubeyde'nin ismini verirken, Peygamber Efendimizin övgüsüne mazhar olan Ebu Ubeyde bin Cerrah'tan esinlendim. Kızım Duha’nın adında ise kararsız kalmıştık. Arapça'da 'Adha' olan Kurban Bayramı’nda doğduğu için ona da (Arapça'da aynı kökten gelen) Duha adını vermiştik." dedi.

  Suriyeli baba çocuğunun ismini SİHA dan esinlendi #3

  Türkiye'nin Bahar Kalkanı Harekatı'nda kullandığı SİHA'lardan çok etkilendiğini anlatan Hac Mahmud, "Oğlum dünyaya geldiğinde Türk uçakları, çoluk çocuk demeden insanları katleden Esad'in çetelerini vuruyordu. Bize on yıldır her acıyı tattıran Esad rejimi ilk defa acıyı tadıyordu. Bunu görmek bizi çok etkiledi. Ben de Türkiye'nin sivilleri korumak için gösterdiği çabaya destek olmak ve bizi koruyan Bayraktarların ismini yaşatmak için oğluma bu adı verdim." şeklinde konuştu.

  Suriyeli baba çocuğunun ismini SİHA dan esinlendi #4

  Hac Mahmud, Türkiye'nin SİHA'larının sivillere karşı hassasiyetinin hayranlık uyandırdığını belirterek, "Bugün baktığımızda Bayraktar, hiçbir çocuğu ve sivili hedef almadı. Bayraktar şu an Suriye'de barış güvercini oldu. Suriye halkı Bayraktar'a minnettar." dedi.

  "GÜVENLİK DUYGUSUNA  KAVUŞTUK"

  Yeni doğan oğlu Bayraktar'ın sevincini yaşayan anne Emine Ahmed Yusuf da ismi eşinin önerdiğini ve bu ismi çok beğendiğini dile getirdi. Yusuf, "Türk uçakları sayesinde yoksun kaldığımız güvenlik duygusuna yeniden kavuştuk. İnşallah Bayraktar ismi kurtuluş getirir." ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir