Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
587.916
-0.88%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C
  TBMM'de Osman Öcalan tartışması

  TBMM'de Osman Öcalan tartışması

  Meclis'te; TRT'nin, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan ile röportaj yapması konusunda tartışma yaşandı.
  • AA
  • 27.06.2019 - 23:14

  23 Haziran İBB seçimleri öncesi bebek katili Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'ın TRT'ye çıkarılarak mülakat vermesi, TBMM Genel Kurulu'nda, tartışmalara neden oldu.

  Kanun tekliflerinin görüşüldüğü Meclis'te, Osman Öcalan'ın TRT'de yayınlanan röportajına ilişkin görüşler konuşuldu.

  İP: ÖNCEKİ SEÇİMLERDE MİLLİ UÇAK, MİLLİ OTOMOBİL ŞİMDİ DE MİLLİ TERÖRİSTİMİZ OLDU

  İyi Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, bir teröristin mektubunun yorumlanmasına neden olan süreçte Osman Öcalan'ın TRT'de boy göstermesiyle ilgili kamuoyunu rahatlatacak açıklama yapılmadığını ifade ederek, "Bir seçimde milli uçak, öbür seçimde milli otomobil, bu seçimde de milli teröristimiz oldu." diye konuştu.

  MHP: BU MEKTUPTAN MEDET UMAN NAMERTTİR

  MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, dünkü grup toplantısında meseleye ilişkin değerlendirmelerini ortaya koyduğunu hatırlattı. Bülbül, "Bu mektuptan medet uman namerttir, 'MHP medet umdu' diyen de namerttir." dedi.

  AK PARTİ: TERÖRDEN BESLENENLERİ LANETLEMEMİZ GEREK

  AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, "Terörden beslenen herkesi lanetlememiz lazım. Kandil'den gelen mesajı normal ama böyle bir açıklamayı anormal görüyorsanız bir sorun var, hepsi anormal." ifadesini kullandı.

  "KIRMIZI BÜLTENLE ARANANA MİKROFON UZATILMAZ"

  Terörden destek alan siyaseti reddettiklerini vurgulayan Zengin, "Meclis'in içinde ya da dışında Kandil'den, İmralı'dan gelen mesajı reddeden bir partiyiz fakat günün sonunda bu açıklamaların toplum huzurunda bir tesiri var. Buradan yola çıktığımızda AK Parti ve MHP, terörle kati şekilde mesafesi olan, mücadele eden siyasi partiler. Tüm partilerin de böyle olması gerektiğine inanıyoruz." dedi.

  Zengin, şöyle devam etti:

  "TRT ile alakalı konuda bir yayıncı programlarına isim davet ederken kademe kademe herkesten izin almaz. Böylesine önemli bir konuda bence muhakkak sormalıydı. Kim, nerede, nasıl, kırmızı bültenle aranan bir kişiyle röportaj yaptı? Bunu ben de öğreneceğim, öğrenmek isterim. Nihayetinde bunun bir bedeli var. Buradan bakıldığında bu parti içinde hiç kimse bunun normal olduğunu asla iddia edemez. Olmaması gereken bir şeydir. Haber yayıncılığı bu şekilde olamaz. TRT, kırmızı bültenle aranan birine mikrofon uzatamaz. Belki başka haber kanalları istiyorsa bunu yapabilir ama TRT bunu yapmamalıdır. Bu nedenle biz de bu konunun takipçisi olacağız."

  ÖZGÜR ÖZEL: KIRMIZI BÜLTENLE ARANAN BİRİYLE TRT NASIL İRTİBAT KURUYOR

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise "Kırmızı bültenle aranan biriyle, TRT yurt dışında nasıl irtibat kuruyor?" diye sordu.

  "Bu işler Milli İstihbarat Teşkilatı olmadan olmaz." diyen Özel, şunları söyledi:

  "MİT Müsteşarı'na en tepeden talimatla, MİT Müsteşarı'nın sağladığı ekiple TRT'den alınan ekibin götürüldüğünü, kaydın yapıldığını ve partinizin hiyerarşisi içinde buna aleniyet kazandırıldığını cümle alem biliyor. Devlet nasıl yönetiliyor biliyoruz. Devleti bir suç örgütü gibi yönetme maharetinizi de biliyoruz. O yüzden burada bazı eleştirileri duyacaksınız, bu eleştirileri hazmetmek ve bunun üstüne bir şey söylememek hiç olmazsa sizi de kurumsal kimliğinizi de daha az sıkıntıya sokar."

  ZENGİN: BÖYLE ÜSLUBA GEREK YOK

  Tekrar söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, böyle bir üsluba gerek olmadığını belirtti.

  Konuyla ilgili bildiği ve söylediği şeylerden mesul olduğunu dile getiren Zengin, şöyle konuştu:

  "Size herhalde MİT özel haber mi veriyor, telefon mu ediyor? Buraya gelirken MİT'le herhangi bir konuşmam olmadı. Demek ki size içeriden özel bilgi geliyor. Demek ki halen FETÖ'cüler size içeriden haber geçiyor. Çok acayip derecede radikal bir şey söylüyorsunuz. Ne demek devleti suç örgütü gibi yönetmek? Elinizde bu konuyla alakalı bilgi, belge varsa hakim, savcı orada buyrun, başvurun. Biz devleti hukuka uygun yönetiyoruz. Bunu kabul etseniz iyi olur."

  ÖZEL: BİZİ ÇOCUK YERİNE KOYMAYIN

  CHP Grup Başkanvekili Özel de "Bizi çocuk yerine, salak yerine koymaya çalışmayın. Milleti koymaya çalıştınız, ne Türkler ne de Kürtler, İstanbul'daki hiç kimse bu yaptığınıza teslim olmadı. Bize karşı bu aşağılayıcı yaklaşımınız için teessüf ederim." karşılığını verdi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir