Euro
15.4301
0.74%
Dolar
13.6097
0.59%
Altın
793.7020
0.54%
Borsa
1,975.73
-0.21%
Bitcoin
568.574
-0.48%
4ºC
İstanbul
Çok bulutlu 4 C

  Trabzon'da kesilen büyükbaş şarbonlu çıktı, mahalle karantinaya alındı

  Sürmene ilçesi Yemişli Mahallesi'nde oturan F.K.'nin, büyükbaş hayvanını kesip etini de komşularına dağıtmasıyla çok sayıda kişinin Acil Servis'e başvurması üzerine inceleme başlatıldı.
  • DHA
  • 18.08.2020 - 03:47
  • Güncelleme : 18.08.2020 - 03:47
  Trabzon'da kesilen büyükbaş şarbonlu çıktı, mahalle karantinaya alındı

  Trabzon'un Sürmene ilçesine bağlı Yemişli Mahallesi'nde F.K., dün büyükbaş hayvanını kesti ve etini de mahalle sakinlerine dağıttı.

  Dağıtılan etten yiyen yaklaşık 5 kişi, akşam saatlerinde mide bulantısı, kusma şikayetiyle, İlçe Devlet Hastanesi Acil Servis'ine başvurdu.

  Rahatsızlanan kişiler acildeki tedavilerinin ardından taburcu edilirken, İlçe Sağlık ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince inceleme başlatıldı.

  Yapılan incelemelerde; kesilen hayvandan numune alınarak test yapıldı. Yapılan analizler sonucu, hayvanın şarbon hastalığı mikrobu taşıdığı tespit edildi.

  Trabzon da kesilen büyükbaş şarbonlu çıktı, mahalle karantinaya alındı #1

  MAHALLE KARANTİNAYA ALINDI

  Tespitler üzerine İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Sağlık İlçe Müdürlüğü’ne bağlı uzman ekipler harekete geçerek, mahalleyi karantina altına alarak mevcut çalışmalarını genişletti.

  Bölgede bir dizi tedbirler alan ekipler, ilk etapta yürüttükleri dezenfeksiyon işlemleri sonrası mevcut henüz tüketilmeyen etleri ve yemleri de imha etti.

  Karantinaya alınan mahalledeki, küçük ve büyükbaşlar ise koruyucu aşıyla aşılandı.

  Öte yandan, konuyla ilgili açıklama yapan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri de mahallede tüm tedbirlerin alınmış olup, gerekli çalışmaların da sürdüğünü bildirdi.

  Trabzon da kesilen büyükbaş şarbonlu çıktı, mahalle karantinaya alındı #2

  Trabzon da kesilen büyükbaş şarbonlu çıktı, mahalle karantinaya alındı #3


  Görüş Bildir