Petrol
93.72
0.07%
Euro
18.2639
-0.07%
Dolar
17.9477
0.00%
Altın
1.017
0.02%
Borsa
298
0.00%
Bitcoin
424.600
-2.14%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C

  TÜİK Başkanı Dinçer'den veri eleştirilerine yanıt

  TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer, milletvekillerinin, TÜİK'in çeşitli konularda paylaştığı veriler konusundaki eleştirilerine yanıt verdi.
  • DHA
  • 28.04.2021 - 22:01
  TÜİK Başkanı Dinçer'den veri eleştirilerine yanıt

  TÜİK verileri ile ilgili tartışmalar, TBMM gündemine de taşındı.

  Bazı milletvekilleri, verilerin güvenilirliğinden endişe duyulduğuna dair şikayetleri TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer ile paylaştı.

  Dinçer, milletvekillerinin, TÜİK'in çeşitli konularda paylaştığı verilerle ilgili eleştirilerine yanıt verdi.

  Dinçer, bir ay önce göreve geldiğini belirterek TÜİK'in yayınladığı verilerin, sürekli olarak yanlış veya hatalı, eksik veya fazla olduğu şeklindeki ifadelerin kendisini üzdüğünü kaydetti. Dinçer, şöyle konuştu:

  "VERİLER TİTİZLİKLE ANALİZ EDİLİYOR"

  "Kurumu dışarıdan izlediğimde benim de pek çok kişi gibi bununla ilgili şüpheler içerisine zaman zaman düştüğüm olmuştu. Ancak kurumun içerisinde 4 bine yakın çalışanı, 26 bölgede merkezi ve 81 ili bilfiil kapsayan büyük bir kurum içerisinde, bu işlerin, bu veri akışının, veri evresinin ve bunların hazırlanmasının, sunulmasının, raporlarının ne kadar ciddi ve titiz bir şekilde gerçekleştirildiğini bizzat görmek kaydıyla inanılmaz mutlu oldum. Çalışan arkadaşların inanılmaz özverileri, sahadan başlamak kaydıyla veri girişini, veri girişinden analizlerini, düzenlenmesini, örneklem ve anket formlarına varana kadar titizlikle hazırlanmasına ve bunlarla ilgili yapılan çalışmalarda hiçbir an ve zaman içerisinde herhangi bir şahsın veya başka bir şekilde müdahalenin edilemediğini görmekten inanılmaz keyif aldım."

  TÜİK Başkanı Dinçer den veri eleştirilerine yanıt #1

  "TÜM VERİ MİKTARINA ULAŞILAMAYABİLİYOR"

  Dinçer, hali hazırda eksikliklerin olduğunu bildiğini ifade ederek, "Gelişen şartlarda TÜİK'in yerine getirmesi gereken son derece önemli, kendini yenilemesi gereken alanların olduğunun farkındayız. Bunlarla ilgili çalışmalarımızı gerekli projeler altında hayata geçirmeye başladık. Maalesef ki 5 yıl içerisinde birden fazla başkanın kuruma gelmiş olması, herkesin aklında şüphe oluşturur. Gördüm ki her gelen başkanımız aynı titizlikle bu işlevi gerçekleştirmek için elinden gelen çabayı bilfiil sarf etmiş. Biz verilerimizi iki ana gruptan elde ederiz. Birisi kendimiz, doğrudan elde ederiz. Diğeri ise idari olarak, kamu kuruluşlarından, STK'lardan elde ettiğimiz veriler. Bu veriler içerisinde kendi elde ettiğimiz verilerle ilgili sıkıntım yok. Diğerlerinden elde edilen bilgilerde eksiklikler, ricalar, yapılan protokoller sonucunda istenilen boyuttaki tüm veri miktarına ulaşılamayabiliyor" ifadelerini kullandı.

   

   


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir