Euro
14.4855
3.4%
Dolar
12.8577
3.95%
Altın
733.74
2.9%
Borsa
1.809
1.82%
Bitcoin
748.798
5.32%
18ºC
İstanbul
Hafif yağmur 18 C

  Türk Silahlı Kuvvetleri personeline 'düğün ve nikah' uyarısı

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline koronavirüsün yayılma riskinin yüksek olduğu düğün ve nikahlara katılmamaları konusunda uyarı yapıldı.
  • AA
  • 24.09.2020 - 11:02
  • Güncelleme : 24.09.2020 - 11:02
  Türk Silahlı Kuvvetleri personeline 'düğün ve nikah' uyarısı

  Türk Silahlı Kuvvetleri, alınan tedbirler sayesinde dünyada en az koronavirüs  vakasının görüldüğü ordular arasında yer almayı sürdürüyor.

  Vaka sayılarının personel mevcuduna oranına bakıldığında en az pozitif hastanın olduğu TSK bu başarısıyla ABD, Rusya, Fransa, İtalya ve İngiltere gibi önemli orduları geride bıraktı.

  'PROAKTİF YAKLAŞIM' ESAS ALINDI

  Alınan tedbirlerle operasyon bölgelerini virüs tehdidinden uzak tutmayı başaran Milli Savunma Bakanlığı, bu süreçte Türk Silahlı Kuvvetleri'nin görevlerini, harekat ve faaliyetlerini en az etki edecek şekilde tedbirleri de hayata geçiriyor.

  Yurt içi ve sınır ötesindeki birliklerdeki mücadelede "proaktif yaklaşım" esas alınırken gelişmelere göre alınan her yeni önlemle koronavirüsün kışlalardan uzak tutulmasına gayret gösteriliyor.

  DÜĞÜN VE NİKAH UYARISI

  Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri'nde yeni bir uygulamaya daha geçildi.

  Bakanlık bünyesinde kurulan Kovid-19 ile Mücadele Merkezi (KOMMER) tarafından ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla yapılan görüşmeler sonucunda alınan tavsiye kararı sonrasında, Türk Silahlı Kuvvetleri personeline koronavirüsün yayılma riskinin yüksek olduğu düğün, nikahlara katılmamaları konusunda uyarı yapıldı.

  Türk Silahlı Kuvvetleri personeline düğün ve nikah uyarısı #1

  İLAVE TEDBİRLER

  Koronavirüsün yanı sıra terörle mücadelesini de aksatmadan sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri'nde virüsün operasyon bölgelerine sıçramamasına yönelik de önemli tedbirler alındı.

  Bu kapsamda Suriye'nin kuzeyinde birliklerin yer aldığı harekat alanlarına giriş ve çıkışlara düzenleme getirildi. Düzenleme kapsamında giriş çıkışlar 2. Ordu Komutanı'nın müsaadesine bağlandı.

  Zorunlu olmadıkça personel ve birlik hareketleri asgari seviyeye indirildi. Harekat bölgesinden yurt içine geçecek personelin 14 gün gözetim altında tutulup müteakiben içeriye girmesine ve sağlık kontrolünün yapılmasına yönelik tedbirler alındı.

  Suriye'den yurt içine ikmal için gelen araçların, römorka monte KBRN temizleme sistemi ile dezenfeksiyonu için KBRN timleri görevlendirildi.

  VARDİYALI ÇALIŞMA SİSTEMİ

  Bunlarla birlikte Kuvvet Komutanlıkları da bazı özel tedbirleri uygulayarak bu başarıya katkı sağladı.

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca 21 Mart'tan itibaren öncelikle muharip gemiler ana üsleri dışındaki limanlara intikal ettirilerek etkin izolasyon tedbirleri uygulandı. Kuvvet Komutanlıkları'nda pilotlar başta olmak üzere kritik personel ve özel ihtisaslı personelin vardiyalar şeklinde görev yapabilmeleri için tedbirler alındı.

  Harp silah araç ve gereçleri ile personelin temas ettiği yerler ve ortak kullanılan alanlar düzenli olarak dezenfekte edildi. Tüm bu önlemlerin uygulaması, Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadele operasyonlarını ve diğer faaliyetlerini aksatmayacak şekilde gerçekleştirildi.

  KIŞLALARDA ÖZEL ÖNLEM

  Bakanlık, bu süreçte vatani görevlerini yerine getiren gençleri de virüsten korumaya yönelik tedbirler aldı. Yemekhanelerde yoğunluğun azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılırken yatakhaneler ve ortak kullanım alanları seyreltilerek yeniden planlandı.

  Personelin sosyal mesafe kuralına uygun şekilde buralardan yararlanmalarına yönelik uygulamalar hayata geçirildi. Terhis olacak gençler kışladan ayrılmadan önce 14 gün gözetim altında tutulurken yeni celplerle gelecek yükümlülere de PCR testi uygulandı.

  Türk Silahlı Kuvvetleri personeline düğün ve nikah uyarısı #2

  SAĞLIK MALZEMELERİ ÜRETİMİ

  Milli Savunma Bakanlığı, bir taraftan kışlaları koronavirüs salgınına karşı korurken diğer taraftan da yurt genelindeki mücadeleye katkı sağlamaya yönelik önemli çalışmalar yaptı.

  Bu kapsamda Bakanlığa bağlı kurumlarda ve askeri dikim evlerinde koruyucu ve önleyici sağlık malzemelerinin üretimi yönünde adımlar atıldı.

  Söz konusu tesislerde bugüne kadar 93 milyon maske, 500 bin civarında tulum ve 245 bin litre dezenfektan üretilirken bunlar sadece Mehmetçiğin değil, halkın ve sağlık personelinin de kullanımına sunuldu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir