Euro
11.1223
-0.13%
Dolar
9.5813
-0.03%
Altın
555.5
-0.26%
Borsa
1.493
0%
Bitcoin
597.973
-1.48%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 11 C
  Uludere'de köylüler askere saldırdı

  Uludere'de köylüler askere saldırdı

  Uludere'de yol kapatmak isteyen bir grup köylü, sınır bölgesinde bulunan askerlere saldırdı.
  • DHA
  • 30.06.2015 - 11:47

  uludere

  2011 yılında, Uludere'nin Irak sınır kesiminde düzenlenen hava operasyonu sonucu 34 kişinin hayatını kaybettiği Gülyazı ve Ortasu köylerinin yakınında, sınır bölgesinde bulunan askerlerin değişimi ve son günlerde yaşanan yoğun askeri hareketliliğe tepki gösteren bir grup köylü, yolu kapatmak istedi.

  ASKERLERE TAŞ ATTILAR

  Askerler ile köylüler arasında yaşanan gerginliğin artması üzerine gruptakiler, askerlere taş atmaya başladı. Askerler de grubu dağıtmak için gaz bombalarıyla karşılık verdi.

  Uludere'de asker ile köylü arasında gerginlik VİDEO

  Uludere de köylüler askere saldırdı #3

  "13 ASKER YARALANDI"

  Şırnak Valiliği, Uludere ilçesi Ortasu ve Gülzayı köyünde, köylüler ile askerler arasında yaşanan olaylarda 13 askerin yaralandığını ve 4 kişinin de gözaltına alındığını açıkladı. Açıklamada, şöyle denildi:

  "Hudut hattında kaçakçılıkla mücadele eden birlikleri takviye etmek ve meydana gelebilecek muhtemel toplumsal olaylara müdahele etmek maksadıyla görevlendirilen, 1'inci Jandarma Komando Tugay Komutanlığı unsurlarına görev bölgesine intikal esnasında, Uludere ilçesi Ortasu, Gülyazı köyleri mevkiinde 250-300 kişilik grup tarafından taşlı ve sopalı saldırı düzenlenmiş ve D-400 karayolu trafiğe kapatılmıştır. Söz konusu olaya Uludere İlçe Jandarma Komutanlığı ve 1'inci Jandarma Komando Tugay Komutanlığı birlikleri müdahelede bulunmuş, kalabalık grup dağıtılmış ve D-400 karayolu trafiğe açılmıştır. Olaylar esnasında 4 şahıs gözaltına alınmıştır. Olaylara müdahele eden birliklerden 13 askeri personel vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Halkın huzurunu, can ve mal güvenliğini sağlamak maksadıyla güvenlik faaliyetleri kararlılıkla devam edecektir."

  Uludere de köylüler askere saldırdı #4

  HDP'Lİ VEKİLDEN SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞI

  Olaylar esnasında ölen katırın fotoğrafını Twiter'dan paylaşan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü ise "Roboski'de dün ve bu sabahki vahşeti görmezden gelemezsiniz. Devlet Roboski'ye savaş ilan etmiştir" diye yazdı.

  Uludere de köylüler askere saldırdı #5

  Uludere de köylüler askere saldırdı #6


  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir