Euro
11.0305
-0.96%
Dolar
9.4873
-1.01%
Altın
547.68
-1.66%
Borsa
1.511
1.19%
Bitcoin
594.128
-1.85%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C
  Uluslararası Göç Filmleri Festivali başladı

  Uluslararası Göç Filmleri Festivali başladı

  Dünyada birçok ilke imza atan Uluslararası Göç Filmleri Festivali, 'Artırılmış Gerçeklikle’ muhteşem açılışını, bu akşam saat 20.00’de gerçekleştirdi.
  • Haber Merkezi
  • 14.06.2020 - 18:07

  Dünyanın en geniş katılımlı ve kapsamlı tematik film festivali olarak ilk kez düzenlenen Uluslararası Göç Filmleri Festivali bu akşam düzenlenen açılış töreniyle başladı.

  Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği ve birçok ilke ev sahipliği yapan festivalin açılış töreninde yine bir ilk yaşandı.

  Gaziantep’te yapılması planlanan ancak salgın nedeniyle ertelenen festivalin açılış ve kapanış törenleri, fotoğraf gerçekliğine en yakın görüntüyü sunan gerçek zamanlı 3D sanal stüdyoda gerçekleştirildi.

  Uluslararası Göç Filmleri Festivali başladı #1

  ‘Artırılmış gerçeklik’ teknolojisiyle açılış sanal olarak Gaziantep’teki tarihi Mecidiye Han, 21 Haziran’daki kapanış ise İngiltere’deki Stonehenge Anıtı ile Göbeklitepe’nin dijital olarak harmanlanmasıyla oluşturulan sanal sahnede düzenlendi.

  Tören, organizasyonun mimarı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sanal olarak Mecidiye Han’dan birlikte yapacakları açılış konuşmalarıyla başladı.

  Böylece dünyada ilk kez uluslararası bir etkinlik, Türk mühendisler tarafından yapılan özel uygulamayla birlikte görüntünün sanal mı gerçek mi olduğunun anlaşılmadığı özel sahnelerin üretildiği teknolojiyle izleyicilerle buluşmuş oldu.

  Uluslararası Göç Filmleri Festivali başladı #2

  SÜRPRİZ İSİMLERE ONUR ÖDÜLÜ VE SINIRSIZ İYİLİK ÖDÜLÜ

  Yeni nesil açılış töreninde dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı dev jüri ile Uluslararası Uzun Metraj, UNICEF Uluslararası Kısa Film ve Aynı Gemi Kısa Film olmak üzere üç kategoride yarışacak filmler de tanıtıldı.

  Hafızalardan uzun süre silinmeyecek törende çok önemli isimler gecenin sürprizi olacak. Oscarlı bir oyuncuya ‘Onur Ödülü’, bir başka oyuncuya ise ‘Sınırsız İyilik Ödülü’ verildi.

  Uluslararası Göç Filmleri Festivali başladı #3

  Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin açılış töreninde ‘göçün sesi’ de sahne aldı

  Dünyanın dört bir yanından 20’den fazla sanatçının dijital olarak bir araya geldiği ve Gaziantep Yolunda türküsünü özel enstrümanlar ile seslendirdiği performans, açılış gecesinde izleyici ile buluştu.

  Uluslararası Göç Filmleri Festivali başladı #4

  DEV JÜRİNİN BAŞKANI NURİ BİLGE CEYLAN

  Festivalin Onursal Başkanlığı’nı Suriye asıllı Süryani bir göçmen olan Oscarlı oyuncu F. Murray Abraham; 8 filmin yarıştığı Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığını ise ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylan üstleniyor.

  Nuri Bilge Ceylan’ın başkanlık ettiği jüride ise ABD’li oyuncu-yönetmen Danny Glover, Bosna’nın en iyi oyuncusu olarak anılan Emir Hadzihafizbegovic, Çin asıllı ABD’li oyuncu Joan Chen, Avrupa’nın en bilinen ödüllü kadın yönetmenlerinden Danimarkalı Lone Scherfig, üç Oscar ödüllü İngiliz kostüm tasarımcısı Sandy Powell, İran'ın Cannes Ödüllü oyuncusu Seyyid Şahap Hüseyni gibi birbirinden önemli isimler yer alıyor..

  Uluslararası Göç Filmleri Festivali başladı #5

  UZUN METRAJ 8 FİLM

  For Sama/Sama İçin (İngiltere, ABD / 2019)Midnight Traveler/Gece Yolcusu (Amerika, Katar, Kanada, İngiltere / 2019)Omar And Us/Omar ve Biz (Türkiye / 2019)Kızım Gibi Kokuyorsun/Scent Of My Daughter (Türkiye, Amerika, Fransa / 2019)Oskar&Lilli (Avusturya / 2020)Oğlum Gibi/Just Like My Son (İtalya, Hırvatistan, Belçika / 2018)Rafaël (Hollanda, Belçika, Hırvatistan / 2018)The Merger/Extra Time (Avustralya / 2018)

  Uluslararası Göç Filmleri Festivali başladı #6

  26 BİN AVRO ÖDÜL

  Dünyada ve Türkiye’de son beş yılda önemli festivallerde ödüle layık görülmüş filmler; Uluslararası Uzun Metraj ve Uluslararası Kısa Metraj olmak üzere üç kategoride yarışacak. Yarışma sonucunda; ‘En İyi Uzun Metraj Film’ 15 bin Avro, En İyi Kısa Metraj Film’ ile ‘İlham Verici Senaryo’ 5 bin Avro para ödülünün sahibi olacak. Ayrıca, Aynı Gemi- Same Boat adıyla düzenlenecek bir başka kısa metraj film yarışmasında da yine birinciye bin Avro ödül verilecek.

  Uluslararası Göç Filmleri Festivali başladı #7

  FİLMLERE REZERVASYON YAPMAYI UNUTMAYIN

  45 filmin gösterileceği çevrimiçi olarak gerçekleştirilen festivalde tüm gösterimler ücretsiz olacak.

  Sinemaseverlerin filmleri izlemek için www.festivalscope.com sitesine üye olması ve sınırlı sayıda gösterim için rezervasyon yaptırması gerekiyor.

  24 saat rezerve edilebilen filmler izlenmediğinde listeden silinerek bilet bir başka sinemasever için yeniden aktifleştiriliyor.

  Uluslararası Göç Filmleri Festivali başladı #8

  MASTERCLASS-ATÖLYELER-PANELLER

  ‘Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nde dünyanın dört bir tarafından ünlü isimler ile tecrübe paylaşımları gerçekleştirilecek. Sınırlı sayıda kişinin katılabileceği; yönetmen ve oyuncunun deneyimlerini aktaracağı özel Masterclass etkinlikleri festivalin en keyifli anlarından olacak. Festival boyunca yine alanında uzman isimlerle atölyeler, sinema profesyonelleri ve sektörel konuklarla festivalin Instagram hesabından paneller düzenlenecek.

  SİTE LİNKİ

  www.migrationff.com

  Sosyal Medya Hesapları:

  https://twitter.com/migrationff/
  https://www.facebook.com/migrationff/
  https://www.instagram.com/migrationff/
  https://www.youtube.com/migrationff

  Uluslararası Göç Filmleri Festivali başladı #9

  Uluslararası Göç Filmleri Festivali başladı #10

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir