Euro
15.5153
-0.22%
Dolar
13.6693
-0.13%
Altın
783.13
-0.22%
Borsa
2.005
1.19%
Bitcoin
704.927
0.16%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  Vaniköy Camii'nin Bursa'da ikizi çıktı

  Geçtiğimiz günlerde yanarak küle dönüşen Vaniköy Camii'nin, Bursa'da aynı özelliklere benzer bir ikizi ortaya çıktı. Vani Mehmed Efendi'nin torunu, Bursa'daki cami hakkında bilgi verdi.
  • DHA
  • 18.11.2020 - 17:17
  • Güncelleme : 18.11.2020 - 17:51
  Vaniköy Camii'nin Bursa'da ikizi çıktı

  İstanbul Üsküdar'da yer alan tarihi Vaniköy Camii, geçtiğimiz günlerde büyük bir yangınla karşı karşıya kaldı.

  Vaniköy Camii, ahşap olması nedeniyle yangında küle döndü. Restorasyon çalışmalarının hızla başlayacağı belirtilen caminin, Bursa'nın Kestel ilçesinde inşa ettirilen Mehmed Vani Camisi benzer mimari özellikler taşıdığı ortaya çıktı.

  Her iki camiyi yaptıran Vani Mehmed Efendi’nin Bursa’da yaşayan torunu Mehmet Vanioğlu, "İnşallah Kestel'deki caminin başına bir şey gelmez. Bu caminin iyi korunmasını Allah’tan diliyorum." dedi.

  CAMİNİN BURSA'DAKİ İKİZİ

  İstanbul Çengelköy’de yanan Vaniköy Camii’ni 1670’te inşa ettiren Vani Mehmed Efendi’nin 1674 yılında Bursa’nın Kestel ilçesinde yaptırdığı Mehmed Vani Camisi, birbirlerine benzerliğiyle dikkat çekiyor.

  Vaniköy Camii'nin Bursa'da ikizi çıktı VİDEO

  ŞEYH MEHMED VANİ'NİN YAPTIĞI YAZIYOR

  Her iki caminin de mimarı yapılarının ve yapı malzemelerinin benzer olduğu görüldü. 1685'te vefat eden Vani Mehmed Efendi'nin kabrinin de giriş kısmında bulunduğu cami, yansıttığı tarihi birikimiyle ilgi görüyor. Caminin kuzeyindeki giriş kapısı üzerinde yer alan kitabede ise 1674 yılında "Şeyh Mehmet Vani" tarafından yaptırıldığı belirtiliyor.

  Vaniköy Camii nin Bursa da ikizi çıktı #1

  "İNŞALLAH ORASININ BAŞINA BİR ŞEY GELMEZ"

  Kestel'deki camide dedesi için düzenlenen anma törenlerine katıldığını belirten Vani Mehmed Efendi'nin torunu Mehmet Vanioğlu, konuştu.

  Vanioğlu, iki caminin aynı yıllarda yapıldığı için benzerlik gösterdiğini belirterek, "Dedemin camisi olması açısından değil de Türkiye’nin güzel bir değeriydi. 3 kere en son geçtiğimiz yıl gittim. İnsan üzülüyor. İnci gibi bir eserin yanıp bitip kül olması son derece üzücü. Yangını ilk televizyonda gördüm. Üzüldüm. Geçmişte gittiğimde orada eşimle birlikte namazımızı kılıp ibadetimizi yaptık. Camiyi çok bakımsız gördüm. Vaniköy Cami’nin benzeri Kestel’de bulunuyor ve ikisinin de yapımı neredeyse birbirine çok yakın.

  Kestel’deki camide her yıl dedem için anma törenleri yapılıyor. Katılma fırsatı buldum. Dedemin kabri caminin içerisindeydi, biz de duamızı okuduk. Caminin imamıyla tanıştım ve kendimi tanıtmıştım. Yapılan anma törenine ben de katılım. Söz hakkı verilmesi ve bu kadar sene sonra bile dedemin sevgiyle anılması beni çok mutlu etti. Kestel’deki camide biraz daha cemaatin geldiği, namaz kıldığı ve daha bakımlı olduğunu gördüm.

  Kestel’deki cami 2-3 kat büyüklüğünde bir camidir. Aralarında çok bir fark yok. Sadece Kestel’deki daha büyük ve bakımlı olması ve şu anda faaliyeti devam ediyor. İnşallah oranın başına bir şey gelmez. Bu caminin iyi korunmasını Allah’tan diliyorum." diye konuştu.

  Vaniköy Camii nin Bursa da ikizi çıktı #2

  "BİZİM CAMİMİZ YAPISIYLA ÇOK SAĞLAM"

  Cami cemaatinden Kerem Aytemiş, “İstanbul’da caminin yandığından haberimiz oldu ama ikizi olduğunu bilmiyorduk. Bizim camimizle ilgili bir sıkıntı yok. Tarihi eserler art niyetli kişiler tarafından yakılıp, yıkılıyor. Bunlar bizim için önemli tarihi eserler. Eski dönemlerde teknoloji bu denli gelişmediği halde kısıtlı imkanlarla sağlam ve depreme dayanıklı yaparak, yapılmış. Bizim camimiz, yapısıyla manevi değerleriyle çok güzel bir cami.” ifadelerini kullandı.

  Vaniköy Camii nin Bursa da ikizi çıktı #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir