Petrol
87.32
2.22%
Euro
19.6903
0.31%
Dolar
18.6429
0.05%
Altın
1.08
0.27%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
325.964
0.99%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C
  Yeni düzenlemeler içeren teklif TBMM Başkanlığı'na sunuldu

  Yeni düzenlemeler içeren teklif TBMM Başkanlığı'na sunuldu

  AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Meclis Başkanlığına sundukları kanun teklifinin detaylarını paylaştı.
  • AA
  • 19.11.2019 - 08:59
  • Güncelleme : 19.11.2019 - 08:59

  AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan, İçişleri Bakanlığı'na ilişkin uyum düzenlemelerini içeren kanun teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

  YENİ DÜZENLEMELER İÇERİYOR

  AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, teklifin, mahkeme kararı olmaksızın ad ve soyadı değişikliği yapılabilmesi uygulamasının 3 yıl uzatılması, "gazi" ve "şehit" unvanlarının derneklerin isimlerinde izinle kullanılması, ihracatçılara verilen hususi pasaport hakkı süresinin 4 yıla çıkarılması gibi düzenlemeleri de içerdiğini bildirdi.

  İçişleri Bakanlığı'na ilişkin bazı düzenlemeleri öngören Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 95 maddeden oluştuğunu bildiren Muş, teklifle Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'nı ilgilendiren konularda çeşitli düzenlemeler yapılacağını belirtti.

  AD VE SOYADI DEĞİŞİKLİĞİNİN 3 YIL UZATILMASI

  Kasım 2017'de getirilen mahkeme kararı olmaksızın ad ve soyadı değişikliği yapılabilmesi düzenlemesinin vatandaşlardan yoğun talep gördüğünü hatırlatan Muş, "Yoğun talebin devam etmesi nedeniyle bunu 3 yıl daha uzatıyoruz ve 3 yıl da Cumhurbaşkanımıza bunu tekrar uzatma yetkisi veriyoruz. Cumhurbaşkanımız da 3 yıl uzatırsa yani 2025 yılına kadar mahkeme kararı olmaksızın ad ve soyadı değişikliği yapılabilmesi imkanı devam edecek." dedi.

  Düzenlemeyle, Türk vatandaşlığından çıkarılan anne ve babaların çocuklarının vatandaşlığının da otomatik olarak düşmesinin önüne geçileceğini dile getiren Muş, bu çocukların vatandaşlığını koruma hakkı getirileceğini aktardı.

  PASAPORT HAKKI SÜRESİ

  İhracatçıların rekabet gücünü artırmak, dış pazarlarla daha güçlü ilişkiler kurmalarını kolaylaştırmak amacıyla ihracatçılara verilen hususi pasaport hakkı süresinin 2 yıl olduğunu hatırlatan Muş, belli bir ihracat rakamını yakalayan iş adamlarına verilen yeşil pasaport hakkı süresinin 4 yıla çıkarılmasını teklif ettiklerini bildirdi.

  GAZİ VE ŞEHİT UNVANLARINI KULLANMAK İÇİN İZİN

  Gazi ve şehit kavramlarının Türk milleti için önemli olduğunu vurgulayan Muş, "İçişleri Bakanlığına 'şehit' ve 'gazi' isimlerinin derneklerde kullanılmasıyla ilgili yetki veriyoruz. Herhangi bir dernek bundan sonra 'gazi' ve 'şehit' kelimelerini kullanacaksa İçişleri Bakanlığından izin almak zorunda kalacak." diye konuştu.

  Yeni düzenlemeler içeren teklif TBMM Başkanlığı na sunuldu #1

  Yeni düzenlemeler içeren teklif TBMM Başkanlığı na sunuldu #2


  Görüş Bildir