Euro
10.1793
0.18%
Dolar
8.6678
0.04%
Altın
490.55
-0.21%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
370.000
-6.93%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  Zehirli balon balığı Ege Denizi'ne yayıldı

  Hint okyanusu kökenli zehirli bir tür olan balon balığının, Ege Denizi'ne yayıldığı uyarısında bulunuldu.
  • Ajanslar
  • 08.04.2016 - 13:52
  Zehirli balon balığı Ege Denizi'ne yayıldı

  Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülnur Metin, Hint Okyanusu kökenli zehirli balık türlerinden balon balığının Ege Denizi'ndeki yayılım alanını artırdığını bildirdi.

  Zehirli balon balığı Ege Denizi ne yayıldı #1

  AVLANMASI VE YENİLMESİ YASAK

  Tetrodoksin adı verilen güçlü bir zehiri barındırdığı için avlanması ve yenilmesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yasaklanan bu balık türünün yerel balık türlerini tehdit ettiğini vurgulayan Metin, balıkçıların ağlara takılan bu balığa temas etme riski bulunduğunu belirtti.

  Zehirli balon balığı Ege Denizi'ne yayıldı VİDEO

  ZEHRİN 2 MİLİGRAMI ÖLDÜRÜCÜ

  Balon balığının Yunanistan'ın batı kıyılarında da yayıldığının rapor edildiğini, yakın gelecekte tüm Akdeniz için bir tehdit olabileceğini dile getiren Metin,"Balon balığının bünyesindeki tetrodoksin içeren zehirin 2 miligramı 50 kilogram ağırlığında bir bireyi öldürebilecek güçte. Bu, kişiden kişiye değişebilir. Balığın iç organlarında, deri altında ve kas yapısında yoğun bir şekilde tetrodoksin bulunuyor. Üreme dönemlerinde dişi bireylerde daha yoğun oluyor. Dokunulduğunda da kendini savunma amaçlı şiştiği için tetrodoksini dış ortama salıyor. Bu sırada üzerindeki dikensi oluşumdan dolayı bu zehir temas edeni zehirleyebilir'' şeklinde konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir