Euro
9.0359
0.27%
Dolar
7.4803
0.29%
Altın
442.04
0.97%
Borsa
1.557
2.12%
Bitcoin
271.450
0.90%
-2ºC
İstanbul
Açık -2 C
  Bakırköy'deki Kamera Müzesi tarihe tanıklık ediyor

  Bakırköy'deki Kamera Müzesi tarihe tanıklık ediyor

  Bakırköy'deki Kamera Müzesi'nde, 1896 yılından bugüne, birçok tarihi olay ve anı ölümsüzleştiren binin üzerinde fotoğraf makinesi ve kamera sergileniyor.
  • AA
  • 19.02.2019 - 09:16
  • Güncelleme : 19.02.2019 - 15:04

  Savaşlarda kullanıldığı tahmin edilen casus kameraların da bulunduğu binin üzerinde fotoğraf makinesi ve kamera, Bakırköy'deki Kamera Müzesi'nde sergileniyor.

  GELECEK NESİLLER İÇİN ÇALIŞMA

  İnsanoğlu, tarih boyunca çizimlerin yanı sıra çeşitli anları ve nesneleri kaydederek, gelecek nesillere aktarabilmek için birçok çalışma yaptı.

  Optik'in babası olarak da bilinen Arap fizikçi, matematikçi ve mühendis İbn-i Heysem, ışın teorisi ile bu konudaki ilk çalışmasını 10. yüzyılın başında gerçekleştirdi.

  Bakırköy deki Kamera Müzesi tarihe tanıklık ediyor #1

  OPTİK GÖLGE TEORİSİ

  Gözün görme olayını mercekle gerçekleştirdiğini savunan, iki gözün aynı cismi nasıl gördüğünü, ışığın küresel ve parabolik aynalarda yansımasını inceleyen İbn-i Heysem, optikte gölge oluşumu teorisiyle, kamera ve fotoğraf modelini ilk deneyen isim oldu.

  Bakırköy deki Kamera Müzesi tarihe tanıklık ediyor #2

  KALICI HATIRALAR

  Sonraki yüzyıllarda çeşitli çalışmalarla dizaynı yapılarak icat edilen, gelişen teknolojiyle birlikte cep telefonlarına kadar entegre edilen kameralar, mesleki anlamda kişilerin hayatını kolaylaştırırken, diğer yandan kullanıcıları tarafından nesillere aktarılacak kalıcı hatıralar biriktirebilmek için kullanılıyor.

  Bakırköy deki Kamera Müzesi tarihe tanıklık ediyor #3

  ZİYARETÇİLERDEN BÜYÜK İLGİ

  Geçmişte acı, tatlı birçok hadiseye tanıklık etmiş çok sayıda kamera ve fotoğraf makinesi, Bakırköy'deki Kamera Müzesi'nde sergileniyor. Fotoğraf makinesi ve kameraların tarihi gelişimine ışık tutan müze, fotoğraf meraklılarının ilgisini çekiyor.

  Bakırköy deki Kamera Müzesi tarihe tanıklık ediyor #4

  GÖRÜCÜYE ÇIKARDI

  Fotoğraf tutkunu iş adamı Hilmi Nakipoğlu, 1970'den sonra bir yandan satın alarak, öte yandan toplayarak oluşturduğu özel koleksiyonunu, 1997 yılında inşa ettiği Nefus Nakipoğlu Özel Eğitim Uygulama Okulu'nun dördüncü katındaki müzede sergiye açtı.

  Farkındalık için müzeyi okul binasında oluşturan Nakipoğlu, filmleri çıkarmak için kullandığı ilk karanlık odası olan annesinin çeyiz sandığını, yine bu müzede görücüye çıkardı.

  Bakırköy deki Kamera Müzesi tarihe tanıklık ediyor #5

  Bakırköy deki Kamera Müzesi tarihe tanıklık ediyor #6

  Bakırköy deki Kamera Müzesi tarihe tanıklık ediyor #7

  Bakırköy deki Kamera Müzesi tarihe tanıklık ediyor #8

  Bakırköy deki Kamera Müzesi tarihe tanıklık ediyor #9

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir