Petrol
83.85
0.17%
Euro
19.287
-0.62%
Dolar
18.6281
-0.03%
Altın
1.042
-0.89%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
308.493
-2.06%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Sular çekildi 3 asırlık köy ortaya çıktı

  Bodrum'daki Mumcular Barajı'nda yağışların azalmasıyla, 3 asırlık Çömlekçi'nin eski yerleşim yerini gün yüzüne çıkardı.
  • DHA
  • 20.11.2016 - 09:45
  Sular çekildi 3 asırlık köy ortaya çıktı

  Muğla'nın Bodrum ilçesi Mumcular Mahallesi'nde DSİ tarafından 1991'de yapımı tamamlanan tarımsal sulama ve kullanma suyu amaçlı Mumcular Barajı'ndaki su miktarı, yağışların azalmasıyla 20 milyon metreküpten 2 milyon metreküpe kadar düştü.

  Sular çekildi 3 asırlık köy ortaya çıktı #1

  300 YILLIK KÖY GÜN YÜZÜNDE

  Yaklaşık 1 milyon 500 bin metrekare yüzölçümüne ve 82 metre derinliğe sahip barajdaki su düzeyi 8 metreye kadar indi. Azalan su düzeyi nedeniyle yaklaşık 300 yıl önce Anadolu'dan göçen Yörüklerin kurduğu Çömlekçi Köyü'nün harabelerini ortaya çıkardı.

  KİREMİT FABRİKASI ÇIKTI

  Geçimini çömlekçilik ve kiremitçilikten kazanması nedeniyle Çömlekçi köyü adı verilen eski yerleşim yerinde, sular altında kalan kiremit fabrikası, 7 yel değirmeni, han ve su kemerleri görünür oldu.

  Sular çekildi 3 asırlık köy ortaya çıktı #2

  HATIRALAR TEKRAR CANLANDI

  Çırkan Dağı eteklerine taşınan Çömlekçi Mahallesi'nde oturan evli ve 3 çocuk, 7 torun sahibi 76 yaşındaki Celal Yalçın, şunları anlattı: "Çocukluğumuz buralarda geçti. O zaman baraj yoktu. Değirmenler eski baraj ve kiremit fabrikası vardı. Bodrum ve Milas'taki evlerin tamamında bu fabrikadan üretilen tuğla ve çatılarda kiremitler kullanıldı. Yıllar sonra anılar tekrar gözümüzde canlandı.''

  Sular çekildi 3 asırlık köy ortaya çıktı #3

  Suların çekilmesiyle gün ışığına çıkan yel değirmeni, tarihi su kemeri, kiremit fabrikası ve han kalıntılarının mutlaka envanter ve kayıt altına alınması gerektiğini belirten emekli arkeolog ve Bodrum Kent Konseyi Tarih Grubu Başkanı Ayşe Temiz ise, şöyle konuştu:

  ''İLK KEZ TANIK OLUYORUM''

  "Suların çekilmesiyle ortaya çıkan tarihin bugüne kadar envantere ve tarih bulgularına kayıt edildiğine rastlamadık. Ben de bölgede 50 yıldır çalışma yapıyorum. Buna rağmen ilk kez buna tanık oluyorum.

  ''BU ESERLER PAHA BİÇİLEMEZ''

  Önümüzdeki hafta Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler ve arkeologlar ile bölgede inceleme yaparak gün ışığına çıkan eserlerin kayda geçirilmesini, Bodrum Kent Müzesi'nde bilgileri ve fotoğrafları ile yer almasını sağlayacağız. Doğa eninde sonunda sahip olduğu değerleri yine insan ile buluşturuyor. Bu eserler bence paha biçilemez. Yörenin kültürünü geçmişini anlatan önemli bulgular."

  Sular çekildi 3 asırlık köy ortaya çıktı #4


  Görüş Bildir