Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
473.541
-1.16%
26ºC
İstanbul
Güneşli 26 C
  Tesadüfen başladığı ahşap sanatında usta oldu

  Tesadüfen başladığı ahşap sanatında usta oldu

  Tesadüfen başladığı ahşap oymacılığında, kendini geliştiren Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli sanatçı 65 yaşındaki emekli mimar Ömer Erkaraman, 20 yıldır ahşabı adeta dantel gibi işliyor.
  • AA
  • 21.11.2018 - 14:27
  • Güncelleme : 21.11.2018 - 14:45

  İzmir'de mimar olarak çalıştıktan sonra emekli olan evli ve iki çocuk babası Ömer Erkaraman, hafta sonu evinde eline geçen kıl testereyle uğraşmaya başladı.

  ZAMANLA ÇİZİM YAPTI

  Tahtaya çizdiği deseni testereyle kesmeye çalışan Erkaraman, ortaya çıkan eserden büyük mutluluk duymaya başladı. İlk olarak büyük ve kaba çizimler üzerinde çalışan Erkaraman, daha sonra ince çizimler yapmaya başladı.

  Tesadüfen başladığı ahşap sanatında usta oldu #1

  DENEME YANILMA YOLUYLA ÖĞRENCİ

  Herhangi bir ustadan ders almayan ve tamamen deneme yanılma yoluyla kendini bu alanda geliştirerek zaman içinde ustalaşan Erkaraman'a, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ahşap oymacılığı sanatçısı belgesi verildi.

  Tesadüfen başladığı ahşap sanatında usta oldu #2

  OSMANLI VE SELÇUKLU DÖNEMLERİNE AİT MOTİFLERİ İŞLİYOR

  Emekli olduktan sonra, ahşap oymacılığı sanatına daha fazla vakit ayıran Erkaraman, 20 yıldır büyük sabır ve zahmetle elindeki ahşapları Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait motiflerle süslüyor.

  Tesadüfen başladığı ahşap sanatında usta oldu #3

  SERGİ AÇTI

  Ömer Erkaraman, sergi açmak için geldiği Gaziantep'te, ahşap oymacılığına naht sanatı dendiğini, kendisinin de çalışmalarında ceviz, zeytin, armut cinsi ağaçlardan elde edilen malzemeleri kullandığını söyledi.

  Tesadüfen başladığı ahşap sanatında usta oldu #4

  "SABIR GEREKTİREN BİR İŞ"

  Naht sanatının özünün sabır olduğunu dile getiren Erkaraman, "Sevmezseniz yapacağınız bir şey değil. Öyle bir saatte bitecek bir iş değil. Örneğin bir kapı yaklaşık 6 ay sürüyor. En basit tablo bile en aşağı 20 günde tamamlanıyor. Sabır ve sevginiz varsa çok güzel yaparsınız yoksa işkence gibi gelir" dedi.

  Tesadüfen başladığı ahşap sanatında usta oldu #5

  KURS VERİYOR

  Ömer Erkaraman, "Şimdiye kadar 90'dan fazla tablo ortaya çıkardım, 10 küsur de çerçeve yaptım. Yaklaşık 7 yıldır halk eğitim merkezlerinde ve çeşitli yerlerde bu sanatın kursunu veriyorum. Bu sene Karşıyaka Belediyesi'nin kurs yerinde eğitimimize devam ediyoruz. Bu işi yaptığınız zaman bütün dünya ile ilişkinizi kesiyorsunuz. İşe yoğunlaştıktan sonra rehabilitasyonla tedavi gibi düşünün, bunun başka bir açıklaması yok. Bir nevi meşguliyetle tedavi, çok rahatlatıcı" diye konuştu.

  Tesadüfen başladığı ahşap sanatında usta oldu #6

  Tesadüfen başladığı ahşap sanatında usta oldu #7


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir